zkoušky

Realitním makléřům by se mohla opět prodloužit lhůta k nutnému prokázání odbornosti. Skupina poslanců z osmi stran v novele o realitním zprostředkování navrhla, aby na to měli čas do konce roku místo do začátku března. Důvodem jsou přetrvávající protikoronavirová omezení. Někteří zprostředkovatelé potřebují zkoušku k přeměně své živnosti z volné na vázanou.

Původně měli realitní makléři prokázat odbornost do začátku loňského září. Zákonodárci už loni v dubnu posunuli termín kvůli koronavirové krizi o půl roku. “S ohledem na trvání epidemie je zřejmé, že i takto posunuté datum může být likvidační pro některé osoby podnikající v této oblasti,” napsali předkladatelé v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) ve zdůvodnění nynější novely.

Zkoušky mají písemnou, individuální ústní i praktickou část a trvají tři až pět hodin. On-line testy zákon nepřipouští. Podle předkladatelů dosud nemá složenou zkoušku profesní kvalifikace 400 až 700 subjektů, přičemž autorizované agentury mohou stihnout prozkoušet do začátku března nejvýše 300 z nich.

Stejné podmínky by podle novely platily pro případné nové zprostředkovatele, kteří by podnikali pod velkými realitními kancelářemi. Do konce roku by takto mohli působit na základě volné živnosti, nesměli by ale poskytovat službu úschovy peněz.

Pro vykonávání profese zákon předpokládá pět možností odbornosti. První je vysokoškolské vzdělání v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech. Druhou je jiná vysoká škola, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání. V této kategorii jsou nutné tři roky praxe v oboru. Dále je to mezinárodní uznání nebo bakalářské vzdělání společně s titulem MBA v oboru nemovitostí a rok praxe. Makléři, kteří tyto podmínky nesplňují, musejí složit zkoušku.

Poslaneckou předlohu nejprve posoudí vláda, má na to měsíc. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account