rm

Realitní makléři, kterým zanikla živnost pro nesplnění nových zákonných požadavků, ji budou moci obnovit. Na dodatečné doložení splnění podmínek pro tuto práci budou mít čas do konce letošního roku. Předpokládá to poslanecká novela o realitním zprostředkování, kterou dnes schválil Senát.

Nyní ji dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Realitní makléři museli podle zákona změnit do začátku letošního března živnost z volné na vázanou. Někteří zprostředkovatelé potřebovali k přeměně zkoušku. Předkladatelé novely tvrdili, že část z nich ji kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nemohli vykonat.

Realitní makléři, kterým volná živnost zanikla, budou moci po účinnosti novely ohlásit živnostenskému úřadu živnost vázanou. Do konce roku budou muset úřadu doložit splnění podmínek odborné způsobilosti. Pokud tak neučiní, oprávnění jim zanikne. Noví zájemci o tuto práci budou moci do konce roku vykonávat činnost jako volnou živnost, ale výhradně pod realitními kancelářemi a bez možnosti nabízet úschovu peněz.

Ministerstvo pro místní rozvoj koncem ledna odhadlo, že profesní kvalifikaci ještě neměly desítky subjektů, jedno až dvě procenta z celkového počtu. Předkladatelé uváděli v polovině ledna vyšší počty, a to 400 až 700 zprostředkovatelů bez zkoušek.

Původně měli realitní makléři prokázat odbornost do začátku loňského září. Zákonodárci už loni v dubnu posunuli termín kvůli koronavirové krizi o půl roku.

Kriticky se k poslanecké novele staví ředitel realitní kanceláře Maxima Reality Vladimír Zuzák, podle kterého bylo na složení zkoušky dost času. Od začátku se předpokládalo, že přísnější pravidla povedou k určitému snížení počtu makléřů, sdělil. Zuzák navíc míní, že zkoušky měly být přísnější a měli by je skládat všichni zprostředkovatelé s cílem zkvalitnit služby na realitním trhu. Mnozí makléři zkoušku absolvovat nemuseli. Odbornost bylo možné doložit předepsaným vzděláním nebo praxí.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account