Konference

Přesto, že konference FINfest EFPA spojená s 5. odbornou realitní konferencí pod společným názvem Evoluce 2020 nabídla v realitní sekci množství zajímavých a přínosných přednášek, workshopů a především panelových diskusí, celému dni bezesporu kralovalo jediné téma: Zákon o realitním zprostředkování. A přestože někteří diskutující snahu o regulaci trhu kritizovali, nakonec se všichni shodli, že zákon může trh kultivovat.

Zákon o realitním zprostředkování schválili poslanci ve třetím čtení 8. listopadu 2019. I když tato norma ještě musí získat souhlas senátorů a následně i podpis prezidenta, je téměř jisté, že se český realitní trh příští rok dočká regulace. Otázka, zda ji potřebuje nebo ne, tak fakticky ztratila význam. I tak v diskusích několikrát zaznělo, že regulace není zcela na místě. Ovšem s dodatkem, že zákon může trh kultivovat.

Inspirace “na západě”

Při přípravě zákona se Ministerstvo pro místní rozvoj inspirovalo na trzích, které dobře fungují a svou velikostí a strukturou odpovídají domácímu trhu. Je proto logické, že se významným vzorem stalo Rakousko, které ostatně v panelové diskusi několikrát připomněl i náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz. Snaha inspirovat se tam, kde regulace už funguje a trh realit neskomírá nebo netrpí jinými problémy, je logická. Otázkou je, nakolik se podaří pravidla prosadit.

Vzhledem k tomu, jak dlouho se návrh zákona připravoval, by se dalo očekávat, že jeho znění bude téměř bezchybné. Kupodivu, jak několikrát v diskusi zopakoval Petr Morcinek, majitel společnosti M&M reality holding, za celou dobu projednávání zákona v Poslanecké sněmovně s ním až na výjimky neměl zájem se poradit žádný poslanec. Přitom jde o zákon, který reguluje specifický trh, jemuž porozumět není úplně snadné. Naopak ocenil ochotu diskutovat ze strany ministerstva i Davida Koppitze, jehož sekce přípravu zákona řeší.

Realitní zákon pohledem odborníků

Odbornou veřejnost v diskusi kromě již zmíněného Petra Morcinka zastupovali ještě Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX Česká RepublikaRobert Hanzl, generální ředitel společnosti NEXT REALITY. Ten však v roli moderátora pouze diskusi řídil a k samotnému zákonu se příliš nevyjadřoval. Jeho pozitivní vztah k regulaci trhu je však všeobecně známý a nijak se s ním netají. To ostatně potvrdil na workshopu NEXT REALITY, kde spolu s Pavlem Rakoušem z Ministerstva pro místní rozvoj a Michalem Pazderou ze společnosti JUSTO realitní zákon rozebrali do detailu.

Podle Jana Hrubého regulace trhu není nezbytná. Přesto věří, že zákon trh kultivuje. Podobně jako Petr Morcinek však v současném znění vidí celou řadu nedostatků, které bude třeba dořešit. To ostatně potvrdil i poslanec Petr Munzar, který v průběhu schvalování zákona v Poslanecké sněmovně podal několik pozměňovacích návrhů reflektujících názory odborné veřejnosti. Bohužel, ne všechny byly přijaty.

Podle názoru Petra Morcinka zákon nejvíc pomůže velkým realitním kancelářím, protože ty jsou na regulaci nejlépe připravené. Tento názor nikdo z diskutujících nezpochybnil, ale také nekomentoval. Nicméně pravdou zůstává, že zavést pravidla vyplývající z jakékoliv regulace je jednodušší ve větších firmách, které disponují potřebným zázemím.

On-line realitních kanceláří se regulace (prozatím) netýká

Velkým problémem podle diskutujících může být fakt, že na on-line realitní kanceláře, tedy weby, které nabízejí realitní inzerci a v poslední době i následné služby, se zákon – při vhodném výkladu jeho znění – nevztahuje. To by mohlo nepříjemně ovlivnit nejen trh jako takový, ale také výrazně snížit potenciální pozitivní vliv v oblastech, které by zákon měl pokrývat.

Celkově vyzněla panelová diskuse tak, že zákon sice český realitní trh úplně nepotřebuje, ale i vzhledem k tomu, že fakticky neexistují jednotná profesní pravidla, má potenciál trh kultivovat.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account