V souvislosti s pandemií koronaviru pozoruje síť realitních kanceláří CENTURY 21 několik trendů v prodeji bytů. Stoupá zájem o investiční byty a byty s balkonem či předzahrádkou. Pokles cen se ve velkých městech neočekává.

Pro situaci na trhu s byty bude stěžejní, jak rychle a do jaké míry se dokáže naše ekonomika zotavit z restriktivních opatření. Nejspíše ale ceny bytů ve velkých městech, a především v okolí Prahy neklesnou. Na vině je dlouhodobý nedostatek bytových jednotek a silná poptávka. Když vezmeme v potaz potenciálně mírný pokles prodaných bytů kvůli zamítnutým hypotečním úvěrům, mohlo by se zdát, že klesne poptávka a ceny také poklesnou. Nesmíme ale zapomenout na investory a obecně na tu část obyvatel, která má naopak finančních prostředků nadbytek. „Z vlastní zkušenosti víme, že se tito lidé uchylují k ukládání peněz do investičních nemovitostí kvůli stabilitě hodnoty. Několik takových se na nás již obrátilo z důvodu obavy z vysoké inflace,“ říká realitní makléř Dominik Ondrůšek z kanceláře CENTURY 21 FairTrade. „O byty je stále stejný zájem, po koronavirové době se objevili spíše poptávající s hotovostí,“ potvrzuje i Radka Krulová z kanceláře CENTURY 21 All Inclusive.

Naopak bytové jednotky daleko od Prahy, Brna a na vesnicích, mohou zaznamenat mírný pokles ceny. Zde bude záležet mimo jiné na lokálních firmách jakožto zaměstnavatelích, zda budou prosperovat, či nikoliv, jelikož od toho se odvíjí platy jejich zaměstnanců, a tedy jejich kupní síla v okolí.

Balkony, zahrady a předzahrádky táhnou

Častým požadavkem se v poslední době staly byty s balkonem, lodžií či předzahrádkou. „Je to způsobeno převyšující poptávkou a také tím, že si lidé chtějí dopřát kávu na čerstvém vzduchu bez rizika a v bezpečí,“ říká Dominik Ondrůšek a doplňuje: „Absolutním trendem jsou však chaty, konkrétně ty s vlastním pozemkem, a především s číslem evidenčním či popisným, díky kterému si tam můžete přihlásit trvalé bydliště, a dokonce chatu můžete zafinancovat pomocí hypotečního úvěru. Zde je na vině velice vysoká cena stavebních pozemků a rodinných domů, které si bohužel lidé často nemohou dovolit, a tak se upínají ke koupi chat a k jejich následné přestavbě na trvalé bydlení.“

Spekulace okolo zrušení daně z nabytí nemovitosti trh výrazně neovlivnily

Situace ohledně daně z nabytí nemovitosti nebyla nikterak vážná. „Samozřejmě, lidé čekali s podpisem kupních smluv, ale od koupě je to neodradilo,“ říká Radka Krulová. Tuto zkušenost potvrzuje i Dominik Ondrůšek: „Diskuse s klienty na toto téma většinou ukázaly, že zrušení daně není podmínkou konkrétní koupě, ale příjemný benefit a ulehčení, ve které zájemci doufají.“

Zdroj: Century 21

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account