Pražské metro

Porovnali jsme již po páté ceny bytů v okolí všech 58 stanic pražského metra. Z dat vyšlo, že v roce 2017 bylo možné koupit 80metrový byt v osobním vlastnictví po kompletní rekonstrukci u 17 zastávek metra v průměru pod 5 mil. Kč. Dnes se podobné byty neprodávají u žádné ze stanic pod 6 mil. Kč.

Ve své analýze jsme se opět zaměřili na větší byty, které jsou v osobním vlastnictví a nacházejí se v naprosté většině do 1 km od stanice metra (při dostatku dat v okruhu 500 m), mají podlahovou plochu od 65 do 95 m2 a prošly kompletní rekonstrukcí (stav byl zjišťován z nabídek na realitních portálech).

Jsou však místa, kde požadovaná kritéria nesplňovaly téměř žádné nemovitosti, které se prodávaly v posledních 4 měsících (od září 2020 do začátku ledna 2021). Pak jsme museli náš záběr trochu rozšířit. Jedná se však pouze o výjimky. Např. u stanice Letňany, která je uprostřed polí, jsme museli rozšířit okruh na 1,5 km. U konečné zastávky na Zličíně se prodávaly téměř jen novostavby. V takovém případě jsme jejich cenu upravili koeficientem, který odpovídal průměrnému rozdílu v okolí mezi byty v novostavbě a po rekonstrukci.

Nejlevněji lze pořídit byty v okolí stanic Rajská zahrada a Střížkov, kde se m2 prodává za méně než 76 000 Kč. Naopak nejdražší lokalitou je okolí Malostranské, kde jsou ceny téměř 3x vyšší.

Ceny bytů v okolí metra

Zdroj: Valuo.cz

Největší nárůst cen oproti lednu 2020 jsme zaznamenali především na okrajích jednotlivých tras. Naopak u mnoha stanic v centru se prodávaly byty levněji než před rokem. V okolí zastávky Národní třída to bylo dokonce o více než 10 %.

Můžeme pouze spekulovat, zda za to mohl koronavirus a s ním spojený úbytek turistů nebo fakt, že ceny již byly příliš vysoké. To, že ceny nemají již kam růst, však popírá stanice Malostranská, v jejímž okolí jsme zaregistrovali růst o 27%.

Na základě analýz z posledních pěti let vyplývá, že ze všech tří tras je nejdražší bydlení podél trasy A. Oproti roku 2017 zde vzrostly ceny v průměru o 25 %. U stanice Skalka dokonce o 64 %.

Ceny bytů u metra A

Zdroj: Valuo.cz

Především východní konec trasy B v okolí Černého Mostu patří dlouhodobě k tomu nejlevnějšímu v blízkosti metra. A to i přesto, že ceny zde za 5 let vzrostly o více než 40 %. Byty, které se v druhém čtvrtletí roku 2017 nabízely za 4,3 mil. Kč, teď mají cenovku 2 miliony vyšší.

Ceny bytů u metra B

Zdroj: Valuo.cz

Za posledních 5 let jsme ve Valuu pouze jednou zaznamenali, že by se u některé ze stanic pražského metra prodávaly 80metrové byty po rekonstrukci v průměru pod 4 mil. Kč. Bylo to hned v roce 2017 u posledních tří zastávek trasy C – Chodov, Opatov, Háje.

Dnes to již ani zdaleka neplatí. Ceny v okolí Opatova vzrostly za tu dobu o 70 %, což je nejvíce ze všech stanic. Nejen díky tomu drží červená trasa s průměrným růstem 31 % prvenství ve zdražování. Více než o polovinu dráže je i poblíž stanic Letňany, Kačerov, Roztyly, Chodov a Háje.

Ceny bytů u metra C

Zdroj: Valuo.cz

Z údajů vyplývá, že za poslední rok vzrostly ceny bytů v okolí podzemky o 14 %. Od roku 2017 to je o 41 %. U 24 z 58 stanic je cenovka nad 100 000 Kč za m2. A to jsme zkoumali ceny větších bytů. Ty menší mají většinou cenu za m2 ještě vyšší. Uvidíme příští rok, zda 6 – 7 mil. Kč za byt na okraji hlavního města je maximální částka, kterou může běžná rodina zaplatit.

Autor je spoluzakladatel Valuo.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account