chalupa

Realitní kanceláře v poslední době čelí otázce, jaký bude vývoj cen na nemovitostním trhu a zda je lepší prodat nemovitost teď, nebo ještě počkat. Křišťálovou kouli nikdo nemá, ale aktuální data mohou pomoci k analýze situace. Vytvořili jsme seznam deseti důvodů, proč byste měli o prodeji právě teď minimálně popřemýšlet.

  1. Úrokové sazby u hypoték jsou nízké

ČNB se svou uvolněnou měnovou politikou a základní sazbou (dvoutýdenní repo) klesla z dvou procent na 0,25 procenta, což znamená velmi přívětivé úrokové sazby u hypoték, a tím pádem zvýšený zájem o nemovitosti. Čísla z hypotečního trhu naznačují, že by rok 2020 mohl být rekordní z hlediska objemu poskytnutých hypoték. ČNB zároveň zmírnila svá doporučení, podle nichž se snažila ovlivnit, komu mohou komerční banky poskytnout, nebo neposkytnout hypotéku. Každopádně banky jsou obezřetné a nároky na posuzování příjmů nebo výše hypotéky oproti zastavované nemovitosti buď nezmírnily vůbec nebo je rozvolnily jen částečně – s pandemií vstoupila na trh nejistota.

  1. Zbytečná daň byla zrušena

Daň z nemovitých věcí byla v polovině září zrušena, a to retrospektivně. To znamená, že od prosince roku 2019 se již přiznání k dani z nabytí věcí nepodává a samotná daň se neplatí. Ten, kdo daň zaplatil, může požádat o vrácení přeplatku. Zrušení daně z nemovitosti rozpohybovalo na trhu další poptávku. A byla by škoda tuhle příležitost nevyužít.

  1. Snížení daňového odpočtu ze zaplacených úroků

Vládní návrh sice měl zrušit po 1. lednu 2021 možnost daňového odpočtu ze zaplacených úroků u nových hypoték z daňového základu, avšak nakonec neprošel. Odpočet byl snížen o polovinu, a to na 150 000 Kč/rok. Při nízkých hypotečních sazbách bude nyní opět mnohem jednodušší prodat nemovitost.

  1. Hrozí pokles ekonomiky

Riziko poklesu české ekonomiky v příštím roce je velké. Důvodem je riziko dalších vln pandemie koronaviru, a s tím související zvýšená nezaměstnanost a snížení počtu bonitních zájemců o nemovitosti. Může se stát, že příští rok za svou prodávanou nemovitost nedostanete tolik, kolik byste si představovali a kolik je dnešní prodejní cena.

  1. Klesá nabídka

I když objem dokončených bytů v bytových domech byl loni nejvyšší od roku 2009 a počet nově zahájených projektů se vyrovnal roku 2008, výkon pozemního stavitelství letos klesá a poptávka i přes covid-19 je stále silná, může cenu prodávající v dnešní době více nadsadit. Obzvláště, vlastní-li nemovitost v lukrativní lokalitě.

  1. Poptávka roste, ale nestaví se

V Praze, kde je poptávka po nemovitostech nejvyšší, se staví ani ne polovina toho, co by trh unesl. To vytváří příležitost pro majitele, kteří prodávají například starší byt, kde má mnohem významnější vliv samotná poloha a omezené množství takových nemovitostí.

  1. Lidé budou chtít z nemovitosti víc peněz

Z dat realitního portálu Videobydleni.cz vyplývá, že v současné době mají prodávající asi o 25procent větší oči, než kolik opravdu za prodávanou nemovitost dostanou. Díky stále silné poptávce, která luxuje trh rychleji, než se stačí nemovitosti na trh dostávat, je velmi pravděpodobné, že se bude snižovat rozdíl mezi nabízenou a prodejní cenou.

  1. Kupující snižují své nároky

Vzhledem k nedostatku nejen nových nemovitostí v nabídce se poptávka postupně přelévá na periferie v okolí prosperujících aglomerací. To není případ jen středních Čech a Prahy, ale i dalších průmyslových zón v blízkosti větších měst.

Do hledáčku kupujících se nyní dostávají i ty nemovitosti, které by za jiných okolností byly naprosto na chvostu jejich zájmu.

  1. O chaty a chalupy je zájem, ceny rostou

Ceny rekreačních objektů tento rok trhají rekordy. Zvýšená poptávka po chatách a chalupách způsobila, že v mnoha případech jejich majitelé přistoupili k přestavbě na objekty k celoročnímu bydlení a následnému pronájmu.

„Mnoho investorů dnes vyhledává tyto chalupy ve stavu před rekonstrukcí s motivem rekonstruovat a buď se ziskem prodat, nebo si nemovitost ponechat a nabídnout k pronájmu,“ říká Michaela Benešová z portálu Bydlisnami.cz a dodává, že tyto chalupy investorům nabízí mnohem vyšší návratnost vložených prostředků než bytové jednotky.

  1. Nemovitost jako investice na stáří

Posledním důvodem, proč prodávat nyní je čistě ekonomický. Dokud bude český nominální růst HDP vyšší než úroková sazba, bude nerealizovaný výnos z pořízení nemovitosti vyšší než z peněz ležících na bankovním účtu. Tento efekt způsobuje, že dnes do nemovitostí investují i lidé, kteří tuto variantu volí jako alternativu k důchodovému spoření.

 

Zdroj: Bydlisnami.cz, Videobydleni.cz, Redakce

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account