byt

Rostoucí inflace, úrokové sazby hypoték či náklady na stavby mění chování developerů. V budoucnu se dá očekávat vyšší zájem o nájemní či družstevní bydlení, proto developeři plánují projekty nájemního bydlení nebo jednají s fondy zaměřenými na nájemní bydlení. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research.

Podle analýzy očekává 62 procent developerů částečně vyšší zájem o nájemní či družstevní bydlení a 34 procent se domnívá, že k nárůstu zájmu dojde určitě. Situaci na trhu může ovlivnit i uprchlická krize spojená s válkou na Ukrajině. “Dohromady s obrovským nedostatkem ubytovacích kapacit to může ve svém důsledku vést k zdražování nájmů a nutnosti dalšího rozvoje nájemního bydlení,” uvedl Jan Řežáb, majitel společnosti JRD Group.

Studie uvádí, že do budoucna plánuje stavět projekty nájemního či družstevního bydlení 52 procent developerů. Dvě pětiny si ponechávají část nemovitostí v rámci svých projektů pro nájemní bydlení (41 procent). Nájemní dům třeba dokončuje společnost Trigema v projektu Fragment v Praze 8 na Invalidovně a část bytů chce pronajímat i v areálu Lihovar Smíchov.

Největší tuzemský rezidenční stavitel Central Group ale odhaduje, že Češi nezmění svoji preferenci vlastnického bydlení. “Naší ambicí tak není budovat portfolio nájemních bytů. Nadále se chceme orientovat primárně na byty pro vlastní bydlení,” řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Dodala ale, že o nájemním bydlení firma přemýšlí. “Aktuálně o tomto konceptu uvažujeme například u Rezidence Park Kavčí Hory. Jeho přesnou koncepci ještě upravujeme a ladíme. Letos tedy na trh žádné nájemní byty uvádět nebudeme,” řekla.

Developeři také jednají o prodeji projektů fondům zaměřeným na nájemní bydlení, takových je 28 procent, a to v průměru u 33 procent všech jejich projektů. Čerstvým příkladem je prodej části projektu na pražském Hagiboru, kterou podle E15 od skupiny Crestyl koupila německá investiční společnosti Invesco Real Estate a nájemní bydlení má být v budově Delta.

Rostoucí sazby hypotečních úvěrů podle 52 procent dotázaných developerů sníží poptávku po nemovitostech. Podle 39 procent z nich bude poptávka pouze stagnovat. Devět procent očekává, že naopak poptávka poroste z obavy z dalšího růstu úrokových sazeb.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account