Město - bytové domy

Důvodem, proč lidé vyčkávají s nákupem nemovitostí je ten, že čekají na nižší úrokové sazby. Ideálně na dobu až budou pod 4 % p.a. nebo jako dříve dokonce pod úrovní 2 % p.a. Vyplatí se dále čekat nebo nakupovat? Pro ně má dosavadní vývoj ale špatnou zprávu. Na tyto hodnoty se trh v nejbližší době nedostane. A navíc se nynější výhodné okno pro nákup nemovitosti pomalu začíná zavírat.

Nemovitosti se prodávají levněji

Sekundární trh výrazně snížil ceny, a to přestože developeři na nové bydlení slevy moc nenabízí, a spíše formou marketingových akcí poskytují zájemcům jiné akční zvýhodnění při nákupu nemovitostí. Nejčastěji to jsou zvýhodněné financování nebo vybavení bytu v určité ceně, např. kuchyň, vestavěný nábytek, garážové stání, apod.

Současná výše sazeb způsobuje, že obecně méně lidí kupuje nemovitosti a tím pádem je menší konkurence. Zájemci o nemovitosti mají větší možnost výběru a koupit, co chtějí bez kompromisů, a ještě získat bonus navíc. Před časem téměř neuvěřitelné. Klientům výhody a slevy přináší i menší náročnost na vlastní zdroje.

Predikce ČNB ohledně inflace na začátku příštího roku je okolo 4 % a koncem roku se má pohybovat na úrovni 2 %. Očekává se, že budou klesat úrokové sazby, výnosy na spořících účtech, dluhopisech a obecně se zvětší konkurence lidí, co na hypotéku dosáhnou a kteří chtějí koupit nemovitost. Bude více zájemců na konkrétní nemovitosti a klient bude muset nabídnout více, aby získal svoje vysněné bydlení (opak oproti současnému stavu). “Pozorujeme v poslední době pohyb na trhu nemovitostí a zaznamenáváme zvýšený počet závazných rezervací u našich projektů Královský dvůr na Karlštejně, Rezidence U mlýna v Královicích i Rezidence Kolovraty,“ doplňuje Lukáš Hrma obchodní ředitel a člen dozorčí rady fondu ČSNF SICAV, a. s. (ČSNF)

Trendy u develeperských projektů

Aktuální stav trhu je, že developeři mají spoustu projektů zastavených nebo alespoň pozastavených či odložených. Situace bude stejná i příští rok u dokončených projektů. Pravděpodobně se snížením úrokových sazeb bude nedostatek projektů, tedy převis poptávky nad nabídkou. Přirozená reakce povede ke zvýšení prodejních cen na nemovitostech, které lze koupit a budou v ten moment dostupné. „U novostaveb bude trend spíše dalšího zdražování a přirozené kompenzace tohoto současného období. Náš fond pracuje na tom, aby měl dostatečnou nabídku atraktivních a dostupných developerských projektů pro investory i pro zájemce o vlastní bydlení“ dodává Lukáš Hrma z ČSNF.

Jak s financováním nemovitostí a vlastního bydlení

Pokles úrokových sazeb sebou nese také snížení na spořících účtech v bankách a na různých repofondech. Češi si zvykli, že mají relativně bezpečně uložené peníze za velmi výhodných podmínek a mají pocit, že to tak bude trvale. Nicméně ve chvíli, kdy bude klesat úroková sazba, tak prakticky okamžitě budou klesat sazby právě na těchto produktech. Pro investory mohou být vhodnou alternativou při zhodnocování volných finančních prostředků také investice do fondu kvalifikovaných investorů nebo dluhopisů. Investice jsou většinou vázané na delší časové období, ale poskytnout vyšší výnosy, které se později dají použít na financování nemovitosti.

Je tedy lepší přečkat dobu vyšších sazeb a refinancovat potom co nejdříve po krátké době fixace. Otázka výhodnosti „levnější“ nemovitosti a vyšší sazby nebo opačně je spekulativní. Hodně záleží na konkrétních propočtech. Rozhodující bude, kam až klesnou sazby a jak se u nemovitosti zvýší ceny. Zatím vychází lépe strategie vybrat co chci a poté refinancovat a zlevnit si hypotéku než koupit něco, kde vlastně nechci bydlet.

Autor působí v ČSNF Group.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account