Hana Kořínková - Sreality.cz

„Evidujeme snížený počet nemovitostí k prodeji a naopak zvýšený počet nemovitostí k pronájmu,“ říká Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz. Zároveň se snižuje průměrná doba inzerování nemovitostí – a prodeje tak zrychlují.

Podle posledních dat i z některých realitních serverů ubývá nemovitostí k prodeji, zatímco roste jejich cena. Vidíte i na Sreality.cz podobný trend?

Vidíme několik trendů. Poměr mezi inzerovanými nemovitostmi se mění i díky koronavirové krizi. V tuto chvíli evidujeme snížený počet nemovitostí k prodeji a naopak zvýšený počet nemovitostí k pronájmu. Meziročně stoupla nabídka bytů k pronájmu o 55 %.

Na druhou stranu, a to by mohlo nahrávat realitním kancelářím, se snižuje průměrná doba inzerované nemovitosti. Aktuálně je to o nějakých 6 dnů méně.

Nemovitosti se tedy prodávají výrazně rychleji…

Ano.

Roste počet nemovitostí k pronájmu i v důsledku koronakrize. Jedná se o nárůst především v oblastech, které byly dříve využívány především k AirBnB a jiným krátkodobým pronájmům, nebo i o jiné oblasti?

Krátkodobé pronájmy nepochybně přibyly a je jich v těchto oblastech víc. Nemám ale v současnosti dostatečně detailní data, abych vám dala relevantní odpověď.

Jak vnímáte budoucnost realitního trhu? Bude se i nadále snižovat počet nemovitostí k prodeji a poroste počet nemovitostí k pronájmu, nebo se tento trend v příštím roce opět otočí?

Nejsem analytik. Nicméně jsem v Seznamu deset let a z toho většinu času v oborových službách, konkrétně v Sreality.cz. A po tu dobu jsem prošla různými trendy a vývoji trhu.

Poslední tři, čtyři roky posloucháme od realitních kanceláří, že přijde nějaká krize. A nyní to vypadá, že skutečně přijde. Podle mého názoru to bude hodně záviset na tom, jak se bude vyvíjet nezaměstnanost, jestli budou lidé přicházet o práci, jestli budou schopni splácet své aktuální závazky. A podle toho se může stát, že počet nemovitostí k prodeji přibyde a můžou se realitním kancelářím i hůř prodávat.

Nicméně tři, čtyři roky již poslouchám od realitních kanceláří, jak se situace na trhu zhorší, a nestalo se tak. V této situaci jsme ale ještě nebyli a je těžké cokoli předvídat.

Aktuálně se ale prodá v podstatě cokoli. Alespoň developeři toto uvádějí a i realitním kancelářím se zkracují prodeje nemovitostí. Může to souviset i s obavami lidí, že pokud bude trend růstu cen nemovitostí pokračovat, tak pokud si nekoupí nemovitost teď, tak už na ni nedosáhnou nikdy?

Může to být jedna obava a můžou se obávat, že přijdou o zaměstnání. Jsou to ale jen spekulace.

Když se podíváte na historii, tak před jakoukoli krizí měla většina lidí zájem své peníze nějakým způsobem uložit a zhodnotit. A toto se podle mě děje.

Pak může být druhá věc, a to ta, že když jsme v průběhu března, dubna a května zůstali zavření doma v nouzovém stavu, tak jsme si řekli, že to 2+kk nám se dvěma dětma už prostě nestačí. Ale to je opravdu spekulace.

Jaké nemovitosti se nyní prodávají nejrychleji? Pokud si domácnosti řekli, že jim 2+kk už nestačí, jsou to tedy spíše větší byty?

Vidíme, jaké nemovitosti uživatelé hledají. Dlouhodobě jsou to především menší byty z důvodu nižší ceny.

U nás jsou nemovitosti inzerované do chvíle, dokud to realitní kancelář nestáhne. Poté nevíme, jestli došlo k prodeji, nebo jestli došlo jen ke stažení inzerátu, protože se nedohodli s majitelem.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account