chalupa

Ceny bytů stoupají a pro mnohé se tak vlastní bydlení stává nedostupné. Jedním z řešení této situace je přeměna chaty či chalupy na trvalé bydlení. 40 % českých druhých domovů však není podle jejich majitelů trvale obyvatelná. Více než třetina majitelů chat proto plánuje rekonstrukci, která by tento stav napravila.

S chatařením nejsou spojeny jen volné víkendy a odpočinek, ale i starosti a opravy. Přestavbu, která umožní celoroční obývání druhého bydlení, plánuje 36 % chatařů. Stejný počet uvedl, že chata je pro ně dostačující a úpravy neplánují. 4 % majitelů chat již rekonstrukci mají za sebou, 17 % zatím neví. Přestavby by majitelé nejčastěji platili z úspor (78 %).

Když už úvěr, tak na kompletní rekonstrukci

Pokud by si majitelé chat a chlup měli brát úvěr na úpravu svých druhých domovů, polovina by tak financovala celkovou rekonstrukci objektu. Zásadní opravy, jako nová okna nebo rozvody by úvěrem hradil každý pátý.

Komplikace při úpravách – nedostatek řemeslníků i problémy s dojezdem na stavbu

Rekonstrukce s sebou často přináší i komplikace, problémy spojené s úpravami druhého bydlení zažil každý druhý majitel chaty. Mezi ty nejčastější patří podle průzkumu Buřinky nedostatek financí, ten trápí čtvrtinu rekonstruujících, 6 % dotázaných podcenilo rozpočet již ve fázi plánování a dalších 10 % řešilo prodražení úprav.

Přeměny chat a chalup na trvalé bydlení probíhají často na dálku, což ztěžuje koordinaci prací a domluvu s řemeslníky. Postupně se také může ukázat, že stavba byla v horším stavu, než se původně čekalo. To všechno úpravy prodraží, proto je vhodné počítat aspoň s 15 % rezervou.

 

O výzkumu

Výzkum Fenomén druhého bydlení pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) prováděla v dubnu 2021 společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-75 let v počtu 1400 osob. Současně byl výzkum realizován také na doplňkovém souboru 520 vlastníků chat a chalup.

 

Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account