město

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v září po dvou měsících nárůstu snížila. Vyplývá to z dat UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů v srpnu, klesl meziměsíčně o 13 bodů na minus 3,62 procenta.

“Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí po dvou měsících růstu zamířila opět hlouběji do záporu. Příčinou poklesu indikátoru byl zejména opětovný růst výnosů desetiletých vládních dluhopisů o významných 46 bodů, který převážil nad opačným efektem jen mírného poklesu sazeb hypoték (o pět bodů) a pokračujícího pozvolného růstu hrubé výnosnosti nájemného (meziměsíčně o osm bodů na 3,78 procenta),” uvedl analytik banky Jiří Pour.

Hrubá výnosnost nájemného pro průměr krajských měst České republiky vzrostla podle něj z důvodu meziměsíčního poklesu cen nemovitostí a pokračujícího, byť pomalejšího, růstu cen nájmů. Nůžky mezi ‘hypotékáři’ a ‘střadateli’ se v září přivřely s tím, jak citelný růst výnosů desetiletých vládních dluhopisů znevýhodnil byty v očích střadatelů, zatímco pro lidi čerpající hypotéku se díky mírnému poklesu sazeb hypoték nevýhodnost nemovitostí o něco zmírnila.

Z krajských měst byly nejméně nevýhodné nemovitosti nadále v Ostravě a Liberci a na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno následované Prahou. Meziměsíčně indikátor nejvíce klesl v Ostravě (o 35 bodů), Jihlavě (o 28 bodů) a v Brně (o 28 bodů), což byla jediná krajská města, kde nastal meziměsíční pokles cen nájmů. Indikátor naopak vzrostl zejména v Liberci (o 16 bodů) a v Pardubicích (o 12 bodů).

Pour očekává, že ceny nemovitostí ve zbytku letošního roku na průměru dále klesnou v řádu jednotek procentních bodů a meziroční dynamika cen zpomalí k nule. Bude se tak podle něj dít jednak kvůli omezení poptávky po nedostupném vlastnickém bydlení, tak zvýšení nabídky bytů k prodeji s tím, jak si část vlastníků investičních nemovitostí uvědomí, že nejvhodnější doba k prodeji nemovitostí už pominula.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account