První milion vydělal Miroslav Jonáš ve 23 letech. Za pár dní o všechny peníze přišel na burze. V té době byl lehkomyslný kluk, který rád kšeftoval, s čím se dalo. Seriózní byznys přišel až později. Také jeho vstup do realit před šestnácti lety byl spíš než vážným zájmem o obor veden myšlenkou na rychlé peníze.

Lákavá představa i rozčarování

„Myšlenka založení M&M byla jednoduchá – bude to multilevel, proškolíme lidi za 6 900 Kč, z toho někomu dáme provizi za to, že přivedl další lidi a zbytek si rozdělíme. A za půl roku založíme jinou firmu,“ přiznává po letech. „Bohužel se stalo, že jeden člověk prodal družstevní byt, respektive přišli zájemci a chtěli složit rezervační zálohu 100 000 Kč. Vzápětí následoval prodej dalšího bytu a pak se realitní kancelář postupně rozbíhala.“ Kolem roku 2012 měli obrat 300 milionů korun a chtěli firmu dostat výš.

Tehdy podlehl lákavé představě celorepublikové realitní kanceláře a s kolegy zavedli institut makléře – juniora. „Byla to moje velká podnikatelská chyba,“ ohlíží se na dobu, kdy ve firmě padlo konečné rozhodnutí. „Rozhodli jsme se, že nabereme každého, kdo udrží tužku a ono to nějak dopadne. Přestali jsme dělat kvalitní školení, které jsme v té době realizovali, a nabírali jsme začínající makléře, kde školení probíhalo stylem tohle je barák, tohle je auto – tohle prodáváme a tohle ne. Tady máš tužku a smlouvy a běž do terénu. Vyslali jsme do světa armádu těchto realitních makléřů a už o rok později jsem byl rozčarovaný z toho, jak náš byznys (ne)funguje. Navíc na pozici managementu a regionálních ředitelů jsme nabrali lidi, kteří o realitách mnoho nevěděli. A tak jsem se na konci roku 2014 s kolegy dohodl, že odejdu dělat svůj byznys.“

Výkupy bez prohlídky

Po odchodu z M&M odletěl s manželkou na cestu kolem světa – deset destinací za dvacet osm dní. „A tam jsem si promyslel, co budu dělat – výkupy. Což ale v praxi znamená, že koupíte barák a šest měsíců čekáte, až se prodá. Svůj byznys řeším výhradně z domova, kde mám svoji kancelář. Mám svoje pravidlo – na domy se nikdy nejezdím dívat. Kdybych jel na prohlídku, tak je v životě nevykoupím.“

Po nějakém čase se potkal s Ivanou Cikánkovou, Robertem Hanzlem a později s Ondřejem Jarošem a domluvili se na založení Realitního vzdělávacího institutu. „Já jsem realitní trh dost pokazil, říká se to o mně, tak to vraťme zpátky,“ řekl tehdy svým kolegům. A byznys zafungoval – uspořádali první realitní konferenci, ve čtvrtek akci zveřejnili a v sobotu bylo 500 míst prodaných. S tak velkým zájmem tenkrát nepočítali.

A i když po svém angažmá v M&M už nikdy nechtěl mít velkou firmu, dnes školí realitní makléře napříč republikou a před necelými třemi lety spoluzaložil Českomoravský realitní fond, který patří v oblasti retailu a vykupování nemovitostí k největším v republice. „Práce v realitách mě prostě baví,“ dodal závěrem svého vystoupení na FINfestu.

 


 

Miroslav Jonáš

Specialista na realitní právo, finance, investice, oblast exekucí, insolvencí a daní

Spoluzakladatel M&M reality holding a.s. Specialista na realitní právo, finance, investice, oblast exekucí, insolvencí a daní. Úspěšně založil a vede projekt Realitní maturita.

Miroslav podniká od vysoké školy, první firmu založil ve dvaceti letech. V roce 1998 založil se společníkem virtuální velkoobchod se stavebním materiálem a už v roce 2001 dokázali překonat obrat 100 milionů korun v prodaném materiálu. V roce 2005 založil se společníkem M&M reality holding a.s. a vzal si na starost mj. oddělení práva, financí a investic. Tomu se věnoval celých deset let a nasbíral nepřeberné množství zkušeností, zejména z oblasti exekucí, insolvencí a daní. Na podzim roku 2014, kdy všechny firmy holdingu dohromady dosahovaly hrubého příjmu kolem tři čtvrtě miliardy korun, se rozhodl odejít a začít se věnovat vlastním projektům.

Na trhu působí jako privátní realitní investor se zaměřením na retailovou klientelu: vykupuje drobné nemovitosti jak od klientů, tak v dražbách, a následně je prodává. V Centru realitních investorů úspěšně zhodnocuje peníze mnoha klientů. Působí jako konzultant pro realitní trh nejen pro privátní klientelu, ale i banky, některé exekutorské úřady a insolvenční správce. Založil a úspěšně vede projekt www.realitnimaturita.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account