Ceny nemovitostí 2022

Ceny nemovitostí v loňském roce extrémně vzrostly. Bude jejich růst letos pokračovat podobným tempem? Zeptali jsme se na názor šéfů realitních kanceláří.

Dosavadní růst cen nemovitostí je dlouhodobě neudržitelný. Toho si jsou vědomi i šéfové realitních kanceláří. „I my doufáme, že tento růst se zastaví a dojde ke korekci,“ říká Tomáš Jelínek, výkonný ředitel Century 21.

Jenže ne každý typ nemovitosti má „našlápnuto“ k poklesu. Např. stále ještě levnější menší nemovitosti. „U těchto typů nemovitostí očekáváme i mírný růst cen, protože jich je na trhu nedostatek,“ upozorňuje Robert Hanzl, generální ředitel NEXT Reality. Situace je tedy složitější. Jak se tedy budou vyvíjet ceny nemovitostí v roce 2022 podle názorů šéfů realitních kanceláří?

Ivana Cikánková, výkonná ředitelka Gepard reality

V tomto roce očekávám krátké cenové zaváhání na trhu způsobené razantním zvýšením úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Druhá polovina tohoto roku bude pokračovat mírným cenovým růstem nemovitostí.

Robert Hanzl, generální ředitel NEXT Reality

Situaci na trhu s nemovitostmi bude i nadále ovlivňovat zájem po bytech o velikosti do 70 m2, levnější domy a pozemky. U těchto typů nemovitostí očekáváme i mírný růst cen, protože jich je na trhu nedostatek. Pomalá výstavba malometrážních bytů nebude ani v nadcházejícím roce uspokojovat poptávku.

U rekreačních objektů, které poslední dva roky rostly enormně, dojde ke stagnaci. Tam, kde ubyde poptávka, jsou dražší nemovitosti, tedy větší byty, rodinné domy o stáří 10 – 20 let.

Tomáš Jelínek, výkonný ředitel Century 21

Předpokládáme, že i v roce 2022 budou ceny nemovitostí na růstové křivce, minimálně první čtvrtletí. V druhém čtvrtletí zasáhnou trh omezení ČNB od 1. 4. a budou již vybrány předschválené úvěry. Toto ale nepovede k poklesu cen, neboť nabídka nemovitostí je stále nízká.

V druhém pololetí asi budou ceny stagnovat, díky snížené poptávce, kde čekáme, že objemy nových hypoték poklesnou až o 25 – 30 %, nicméně v našem portfoliu se na hypotéku prodává méně jak 30 % nemovitostí. V loňském roce na našem portfoliu rostly ceny o cca 17 %, i my doufáme, že tento růst se zastaví a dojde ke korekci.

Marek Kontriš, ředitel marketingu RE/MAX

Letošní velmi prudký růst cen nemovitostí nemůže v příštím roce vydržet. Kvůli opatřením ČNB a dražším úvěrům na bydlení bude klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Očekáváme proto, že cenový růst v příštím roce výrazně zpomalí. V některých regionech může postupně dojít až k cenové stagnaci. Není zatím však důvod pro celkovou změnu trendu a tedy cenový pokles.

Majitelé, kteří zvažují prodej, by měli jednat a prodej neodkládat, protože situace na trhu je pro ně zajímavá v tuto chvíli. Dá se totiž očekávat, že vlivem zásahů ČNB dojde ke snížení poptávky a prodloužení doby prodeje nemovitosti.

Lidé, kteří naopak chtějí nemovitost koupit, budou spěchat zejména s předschválením hypotéky, a to kvůli avizovanému dalšímu zvýšení hypotéčních sazeb stran ČNB.

Jiří Kučera, ředitel společnosti Luxent – Exclusive Properties

Vývoj cen nemovitostí v roce 2022 bude různorodý, více než doposud bude záležet na typu a atributech konkrétní nabídky. Na trhu totiž bude výrazně působit mnoho faktorů, často protichůdných.

Zmínit lze výrazně rostoucí sazby hypotečních úvěrů (v důsledku se tak výrazně sníží jejich dostupnost a u některých stávajících úvěrů klienti mohou mít problém splácet zvýšené částky), všeobecný růst cen a stavebních nákladů, vysokou inflaci, snížení nebo stagnaci tempa hospodářského růstu (a tudíž i vliv na zaměstnanost), snahu investorů investovat „bezpečně“, tedy konzervativně do nemovitostí, stále výrazně nedostatečné tempo výstavby bytů v Praze a velkých městech apod.

Trh tedy bude turbulentní – kvalitní nemovitosti obecně a byty v Praze a v místech s vysokou kupní sílou budou stále zdražovat. Naopak doposud neatraktivní nemovitosti budou cenově stagnovat, protože kupní síla bude stále více představována investory, nikoli koncovými uživateli.

Zajímavý bude vývoj cen u rekreačních nemovitostí – nejsou-li nějakým způsobem výjimečné či vhodné k trvalému bydlení, po letech jejich výrazného růstu přijde ochlazení. To se nebude týkat prémiových lokalit, projektů, domů či apartmánů.

Cena půdy obecně poroste, u stavebních pozemků bude předmětem tvrdšího vyjednávání – developeři musejí mj. čelit zvyšujícím se cenám všech nákladových vstupů, včetně ceny peněz v důsledku rostoucích úrokových sazeb.

Ondřej Mašín, ředitel BIDLI reality

Ceny rozhodně klesat nebudou, ale tempo růstu se zpomalí. Oproti předchozím letům, kdy ceny rostly až o 30 % za rok, se nárůst cen skoro jistě sníží. Odhaduji v tomto roce růst cen o 5 až 10 %. Čeho se zpomalení růstu cen nedotkne, jsou pozemky. Těch je a bude stále nedostatek.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account