Hypotéka po 15 letech

Česká národní banka (ČNB) svým „doporučením“ omezila přístup lidí k hypotečním úvěrům. Přesto existují cesty, jak limity obejít a na hypotéku dosáhnout.

Již více než rok platí nové, přísnější „doporučení“ České národní banky omezující hypoteční trh. Hypoteční banky mohou poskytnout maximálně 90% hypotéku, přičemž v rozmezí od 80 % do 90 % mohou poskytnout jen 15 % nových úvěrů, žadatelé navíc nesmí čerpat vyšší úvěr než 9násobek svých ročních příjmů a nesmí splácet více než 45 % svého měsíčního příjmu. Navíc chybějící vlastní zdroje jim nemá žádná banka půjčit.

Omezení ČNB banky vesměs dodržují. Nemohou jinak. Přestože se ČNB zatím marně pokoušela dostat pravomoci k regulaci hypotečního trhu do zákona včetně pokuty až 10 mil. Kč za případné porušení stanovených limitů, má i tak dostatečné páky na banky, aby si poslušnost vynutila. Ale banky také mají možnosti, jak klientům pomoci k hypotéce, i když nejsou ideálním případem.

Nemáte vlastní zdroje? Nevadí

Největším omezením zejména pro mladé žadatele je výše hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV). Jen 15 % žadatelů může dosáhnout až na 90% hypotéku, ostatní jsou odkázáni na 80 % – a zbytek musí mít našetřeno. Navíc pak ještě natáhne ruku stát a požaduje od šťastného nového majitele další 4 % z ceny jako daň z nabytí. V praxi tak na každý milion korun ceny potřebuje kupec řádově 250 tis. Kč vlastních úspor.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account