Realitní trh - město - výškové budovy

Realitní trh není zdaleka jednolitý. Rozhoduje lokalita. A region. A typ nemovitosti… a v konečném důsledku i realitní kancelář, která nemovitost prodává. Realitní kanceláře se liší i v rychlosti prodejů.

„Ceny nemovitostí rostou,“ zní z médií jako jednolitá zpráva. Informace o realitním trhu vycházejí vždy z dostupných dat. Jejich zdrojem je buď Český statistický úřad (ČSÚ), developeři, nebo některé realitní kanceláře a poradenské společnosti. Vesměs se ale jedná o souhrnná data, kde lze vyčlenit maximálně Prahu od zbytku České republiky, nebo jsou zveřejněna se značným zpožděním a o aktuálním trhu již vypovídají jen povrchně.

Na pátečním setkání manažerů realitních kanceláří a finančních institucí ze série Meet EMA – Nemovitosti představila společnost EMA data interaktivní nástroj, v němž jsou informace dostupné bez časové prodlevy s možností rozlišení nejen regionů, ale i typu nemovitosti či jejího stavu. A mnohem víc – třeba i rychlost prodeje u jednotlivých realitních kanceláří.

Jak se vyvíjí realitní trh

Realitní trh se nevyvíjí rovnoměrně. Jsou poměrně značné rozdíly mezi jednotlivými kraji, kterým v cenových výšinách vévodí Praha, ale odlišný vývoj panuje i v různých kategoriích nemovitostí. Jiným tempem rostou (či klesají) malé byty, jiným velké, odlišně se pohybují byty „před rekonstrukcí“ (tedy v dezolátním stavu) a jinak po rekonstrukci a v neposlední řadě rozhoduje i materiál, z něhož je postaven dům, v němž se byt nachází.

Graf 1: Ukázka vývoje cen bytů 2+1 o rozloze od 40 do 59 m2 v osobním vlastnictví v Jihočeském a Ústeckém kraji

Vývoj cen bytů - Ústecký a Jihočeský krajZdroj: EMA data

Z dat je kupříkladu patrné, že ceny bytů z ukázkového příkladu stouply v Jihočeském kraji z průměrné ceny 36 688 Kč/m2 v únoru 2020 na 47 711 Kč/m2 v únoru 2021, tedy o 30 %, zatímco srovnatelné byty v Ústeckém kraji podražily z 18 588 Kč/m2 na 21 703 Kč/m2, tedy o 16,8 %. Ústecký kraj v tomto segmentu bytů tak má nejen znatelně nižší cenu bytů (méně než poloviční), ale také znatelně nižší její nárůst (téměř poloviční).

Obdobným způsobem mohou manažeři realitních kanceláří a finančních institucí získat přehled o realitním trhu a jeho vývoji podle jednotlivých typů bytů a jejich stavu.

Dalším pohledem je pohled na počet a objem prodejů jednotlivých typů nemovitostí v jednotlivých krajích. V uplynulém roce se do hledáčku kupujících dostaly chaty a chalupy. Není tedy na škodu se podívat, jak se vyvíjely prodeje těchto rekreačních nemovitostí.

Graf 2: Počet a objem prodaných chalup do 100 m2 od března 2020 do února 2021

Počet a objem prodaných nemovitostí - chalupZdroj: EMA data

Za posledních dvanáct měsíců bylo prodáno v České republice přibližně 750 menších chalup s průměrnou cenou 24 245 Kč/m2, a tedy s celkovým objemem 1,342 mld. Kč. Nejvíce z nich se přitom prodalo ve Středočeském (137) a Jihočeském (102) kraji, naopak nejméně v Praze (1) a Karlovarském kraji (8).

Jak se daří realitním kancelářím

Která realitní kancelář je nejlepší? Opět záleží na tom kde a v jakém segmentu nemovitostí. Data EMA data sahají až na úroveň okresů a lze tak vyčíst, která realitní kancelář prodává nejvíce a v největším objemu v konkrétní oblasti.

Graf 3: TOP realitní kanceláře pro prodej domů v okrese Beroun

Největší realitní kancelářeZdroj: EMA data

Otázkou také je, jak dlouho bude trvat prodej nemovitosti. Délka prodeje samozřejmě závisí na typu, stavu a požadované ceně, nicméně své má i výběr konkrétní realitní kanceláře.

Kupříkladu u největší realitní kanceláře dle počtu i objemu prodejů v České republice (M&M reality holding) v uplynulých 12 měsících činila délka prodeje v průměru 71 dnů. Kancelář prodala přes 10 700 nemovitostí v průměrné ceně téměř 3 mil. Kč. Dvojka na trhu (RE/MAX) ve stejném období nemovitost prodávala v průměru 91 dní, prodala jich téměř 7 200 v průměrné ceně přes 4,3 mil. Kč.

Graf 4: Objem, počet a rychlost prodeje M&M reality holding za uplynulých 12 měsíců

MM reality holding - prodejeZdroj: EMA data

Samozřejmě rychlost i cena prodeje závisí především na typu a lokalitě nemovitosti. Proto je možné najít i nejlepší realitní kancelář pro příslušný okres.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account