byt

Realitní trh čeká v tomto roce turbulentní období. Dvě třetiny profesionálů se shodují na negativním dopadu války na Ukrajině na pronájem i prodej rezidenčních nemovitostí. Společně s faktory rostoucí inflace, úrokových sazeb a nedostatkem stavebních materiálů odborníci očekávají snížení poptávky po vlastním bydlení a zvyšování cen nájemného.

K zlepšení situace nepřispívá ani energetická krize, která tlačí ceny energií nahoru. Data vychází z průzkumu proptech společnosti PriceHubble. Pohled profesionálů z realitního průmyslu ukázal, že 66 % z nich očekává zejména negativní dopady. Více než polovina respondentů z řad realitních odborníků (58 %) se dokonce připravuje na odklad některých transakcí a projektů – největší podíl z nich (20 %) přibližně o 6 až 12 měsíců.

Vedle ukrajinské krize bude mít zásadní vliv také rostoucí inflace a nedostatek stavebních materiálů. Až 86 % odpovídajících eviduje dopad zvyšujících se sazeb hypoték na své podnikání, což se projevuje především snížením poptávky po vlastním bydlení. “Lidé budou šetřit, uskromní se, protože očekávají výdaje a budoucnost je nejistá. Navíc dnešní ceny stavebních materiálů jsou neúnosné pro střední a nižší vrstvu,” okomentoval situaci jeden z účastníků průzkumu.

V této souvislosti téměř polovina odborníků (48 %) očekává snížení počtu prodejů rezidenčních nemovitostí. Největší část z nich (18 %) předpokládá jak propad uzavíraných obchodů o 10 % až 20 %, tak i celkový propad realitního trhu.

Poptávka bude ovlivněna zejména nedostupností hypoték a stále narůstajícími cenami rezidenčních staveb, u nichž navýšení cen předpovídá 64 % všech účastníků průzkumu. Největší podíl odpovídajících (29 %) pak předpokládá jejich růst přibližně o 10 % až 20 %. V případě luxusních nemovitostí nejvíce respondentů věří, že se jejich ceny buď vůbec nezmění (38 %) nebo budou narůstat (38 %) stejně jako je tomu u dalších typů realit.

Kvůli současné ekonomické situaci se také naprostá většina respondentů (93 %) shodla na růstu cen nájemného a žádný z realitních odborníků neočekává, že by v příštích dvanácti měsících zůstalo na takových částkách, na jakých je dnes. Pouhých 7 % dotazovaných naopak očekává jeho snížení. Jedním z figurujících faktorů může být právě příchod ukrajinských uprchlíků a nedostatek pro ně dostupného bydlení, který mohl ceny nájemného mírně ovlivnit.

Cena a poptávka po nájemním bydlení se zřejmě bude nadále měnit. Odborníci ale předpovídají, že lidé nebudou ochotni kvůli zdražujícím se energiím platit enormně vysoké částky. Proto bude jakýkoliv nárůst probíhat mírným tempem.

Konflikt na Ukrajině zasáhl mimo jiné také energetický průmysl a jeho ceny. Tato krize nicméně poptávku po bytech či domech s vysokou třídou energetické hospodárnosti (A nebo A+) nezměnila (76 %) a více než polovina respondentů se shodla, že ani v budoucnu neočekávají žádné výraznější změny cen jak u nájemného (66 %), tak u prodeje nemovitostí (54 %) v rámci zmiňované třídy hospodárnosti.

Realitní odborníci taktéž nepředpovídají (78 %) ani klesající zájem o prodej nebo pronájmem nemovitostí s nízkou třídou energetické hospodárnosti. Shodují se, že rozhodujícím faktorem jsou reálné náklady a součet ceny nájemného s náklady na energie. Při koupi nemovitostí lidé hledí také na to, zda se energetická náročnost stavby dá v budoucnu vylepšit.

 

O průzkumu

Základem této studie je online průzkum s českými realitními profesionály v období od 9. května do 3. června 2022. Zúčastnilo se jí celkem 42 odborníků včetně makléřů, poskytovatelů úvěrů, správců nemovitostí, aktiv a portfolií a hypotečních poradců.

 

Zdroj: PriceHubble

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account