Koronavirus - muž u okna - koronakrize a nemovitosti

Pandemie koronaviru nás zastihla nepřipravené. Mnoho lidí zůstalo doma na home office a děti místo školy přešly na domácí výuku. Jak se tyto změny projevily v poptávce po nemovitostech? A jaké nemovitosti se nejhůře prodávaly? Zeptali jsme se makléřů.

Bydlení kvůli omezení pohybu a opatřením s cílem snížení přenosu nákazy koronavirem SARS-CoV-2 již nemůže být pouze místem pro přespání. Firmy (častěji než stát, který k tomu aktivně vybízí) nechávají své zaměstnance častěji pracovat z domova a to spolu s domácí výukou žáků a studentů klade mnohem větší nároky na prostor.

Navíc není ani kam z domova utéci. Sportovní areály, kina, divadla, zoologické zahrady, restaurace i mnohé obchody zůstávají dlouhodobě zavřené, a tak lidem nezbývá, než zůstat doma až na vycházky do parku a do přírody. To s sebou nese nemalé nároky na psychiku a není divu, že přibývá lidí, kteří i v tomto ohledu potřebují odbornou pomoc.

Změna zájmu o nemovitosti

Současné nepříznivé podmínky tak zároveň mění preference lidí stran jejich bydlení. Zeptali jsme se proto špičkových realitních makléřů, jaké trendy v souvislosti s pandemií koronaviru sledují u svých zákazníků.

Martin Kubík, Reality 11

Za poslední rok je větší zájem o chaty a rekreační nemovitosti. Zájem není u běžných nemovitostí menší, jen zájemci chodí díky omezením na méně prohlídek.

Dotazy nejsou jiné než dříve. Samozřejmě prohlídky jsou lepší, pokud jsou nemovitosti prázdné. Problém je u pronájmů, kde jsou byty mnohem delší dobu v nabídce, než bylo dříve obvyklé.

Nemyslím si, že by se poptávka kupujících nějak u běžných nemovitostí změnila, někdy dokonce na zajímavé nabídky se objevilo více zájemců než dříve.

David Vašíček, ALVA REAL

(Poptávka) je právě naopak vyšší, lidé více věří nemovitostem než penězům z důvodu tisknutí peněz a opatření vlády. Nabídka nestačí uspokojovat poptávku.

Stanislav Mrštík, M&M reality holding

Větší zájem je o chaty a chalupy, cca stejný o byty, menší o dražší nemovitosti, např. horské apartmány a velké chalupy.

Které nemovitosti se nejhůře prodávají

Jsou nemovitosti, které jdou snadno a rychle na odbyt. A jsou ty druhé. Zeptali jsme se makléřů, jaká nemovitost se jim nejhůře prodávala a proč.

Martin Kubík, Reality 11

Jsem realitní specialista, který se snaží mít při prodeji nemovitosti perfektně zpracované podklady a dávat zájemcům co nejvíce informací. Nejhůř se mi asi prodával dům v Kostelci u Křížků, kde nám pomohla cílení placená reklama na sociálních sítích. Šlo o dražší dům, kde je třeba ještě dokončit horní podlaží, takže jde o další investici.

David Vašíček, ALVA REAL

Nejhůře se realizují komerční objekty, prodeje i pronájmy. Snad nejhůře jsou na tom kanceláře. Obecně poklesla poptávka ještě více po těchto prostorách.

Stanislav Mrštík, M&M reality holding

Chalupa ve Špindlerově mlýně. Několikrát byla téměř prodaná, díky koronakrizi se ale podnikatelé bojí investovat a raději si drží rezervu. Doposud nebyla prodána, na zimu jsme ji stáhli z inzterce.

Kupovat s hypotékou, nebo bez?

Hypoteční úvěry jsou v současnosti levné a v uplynulém roce jejich úrokové sazby stabilně klesaly. Nyní se pravděpodobně již dostaly na své dno. Jak často zájemci o nemovitost využívají hypoteční financování?

Martin Kubík, Reality 11: Můj odhad je 40 %. I když jsou rekordní počty v rámci hypotečních úvěrů, tak velké množství je z toho refinancování.

David Vašíček, ALVA REAL: Téměř 95 % všech prodaných nemovitostí přibližně z 50 % využilo financování úvěrem.

Stanislav Mrštík, M&M reality holding: Odhaduji cca 70 %.

Komentářů: 2
  1. Bc.Iva Kopecká 3 měsíci

    Díky za Vaše díly. Je zde hodně zajímavých informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account