Bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Člověk se v průběhu času přestěhoval z přírodních jeskyň přes primitivní přístřešky do betonových věžáků mnohamilionových měst. Co bude dál? Jak se bude bydlení vyvíjet v budoucnosti?
Globální oteplování mění životní prostředí. A to vyžaduje uzpůsobit i lidské chování a jednání – tedy, pokud nechceme žít na planetě bez ledovců a s nevyzpytatelným extrémním počasím. Aktuálně se tak trend bydlení zaměřuje na energetickou neutralitu, aby samotné bydlení nebylo (přílišnou) zátěží pro přírodu. Tomu pomáhají nové materiály používané při výstavbě i chytré technologie ovládající stále více domácností. A tento trend bude nepochybně pokračovat.
Rostoucí ceny bydlení vedou k ještě jednomu trendu – zmenšování bytů. To je pozorovatelné i v České republice už dnes na developerských projektech. To spolu s růstem počtu domácností při stejném počtu obyvatel (tj. při růstu počtu jednočlenných domácností) povede k trendu mikrobydlení – tedy k bydlení v extrémně malých, nicméně efektivně a technologiemi vybavených bytech. Takové byty se navíc budou stále častěji nacházet v objektech uzpůsobených pro komunitní bydlení, kdy je nemalá část bytového domu věnována společným prostorám, ve kterých lidé tráví velkou část „domácího“ času.
Dalšími současnými trendy jsou individualizace a mobilita. Lidé stále častěji, pokud si to mohou dovolit, vyhledávají a budují bydlení, které odpovídá jejich vlastním představám, životnímu stylu a preferencím. Zde se projevuje i inklinace k přírodě, kdy stále více lidí opouští městský život, aby byli blíže k horám, lesům či jezerům. Nebo rovnou horským jezerům v lese. Zároveň roste podíl lidí, kteří se častěji stěhují – ať již za prací nebo jen pro změnu prostředí. To vede k růstu zájmu o mobilní domy, což je trend především v USA, ale postupně se rozšiřuje i do Evropy. Roste též zájem o modulární domy – tedy domy, které lze sestavovat jako stavebnici. Potřebujete nový pokoj? Kupte si ho a připojte k hlavní budově.
Sdílená ekonomika si s bydlením již pohrála. Služby typu AirBnB (tedy nafukovací postel a snídaně) zažily rozkvět, proti kterému se vzbouřili hoteliéři a který následně utlumila regulace a přísnější pravidla. Nicméně sdílené bydlení, které je dobře známé především studentům, je jedním z trendů, který je neopominutelný a bude i v blízké budoucnosti hrát rostoucí roli. Opět to souvisí i s fragmentací domácností a rostoucími cenami bydlení.
Jenže… kam bydlení může jít dál? Jaké jsou možnosti ve vzdálené budoucnosti?
Budoucí vývoj bydlení v horizontu stovek let závisí především na dalším technologickém rozvoji a na demografickém vývoji. A druhý jmenovaný vliv je přitom významnější, neboť ukáže základní směr.
Demografický výhled ukazuje zpomalování růstu populace v hlavním scénáři. Exponenciální růst, který byl (a stále je) také na stole, má stále menší pravděpodobnost. Zato na váze začíná mít scénář poklesu populace. Tomu napovídá rychlejší snižování porodnosti v rozvíjejících se zemích, než s jakým bylo počítáno. K populačnímu růstu tak přispívají především extrémně chudé země (s jádrem v Africe) a prodlužování dékly dožití, kdy pospolu žije stále více generací.
Rozvoj vědy a techniky v mnoha oblastech dovoluje povolit otěže fantazie a představit si bydlení nejrůznějšího typu. Kupříkladu – co bude bránit genetické manipulaci stromu vyrůst do tvaru příjemného apartmánu uvnitř kmene? Snad jen čas, potřebný pro výstavbu… ale i to může být řešitelné. Kupříkladu 3D tiskem živých, geneticky upravených buněk, který postaví základ domového stromu, a ten již jen obroste větvemi a listy. Řešením pro bytový dům může být komplex vzájemně prorostlých stromů s oddělenými byty v podobě bytového lesa.
Již Arthur C. Clark popsal vesmírný výtah, který zlevní cestování na oběžnou dráhu země, což umožní vybudování umělého prstence, v němž lidé mohou bydlet, žít a pracovat. Tuto představu trochu kazí nedostatek přitažlivosti, což se ovšem dá vyřešit rotací jednotlivých dílů kolem své osy. To ale zas zkazí výhled na modrou planetu, tak nevím…
Ostatně bydlení v rotujících barelech je další z možností. V podstatě se z nich dají vytvořit i generační kosmiscké lodě pro cestování mezi hvězdami. Ve své původní navržené variantě jsou ale „zaparkovány“ na oběžné dráze některých neobyvatelných planet se zajímavými zdroji.
Když jsme již opustili Zem, můžeme přistát i na dalších kosmických objektech naší sluneční soustavy. NASA již plánuje vybudování základny na Měsíci a Elon Musk směřuje k osídlení Marsu. Ani v jednom případě není příliš realistická terraformace – tedy úprava přírodních podmínek po vzoru země. To už je mnohem blíže marsformace Země, vzhledem k trendu zrychlování glogálního oteplování, který ukázala data za loňský rok (a ostatně i za letošní únor, který byl historicky nejteplejším naměřeným únorem). Bydlení na jiných objektech Sluneční soustavy než je Země tak bude možná jen v uzpůsobených habitatech. Nicméně ty mohou postupně nabýt poměrně velkých rozměrů odpovídajícím rozměrům menšího města.
Pokud by zvýtězil scénář extrémního nárůstu světové populace, byla by expanze mimo naši rodnou planetu takřka nezbytná. Nutná by byla též pokračující miniaturizace bytů, s čímž by docházelo k většímu přenosu rodinného života na veřejnost a do společných prostor. Tento scénář ale podle posledních dat ztrácí na aktuálnosti… zatím. Pro lidstvo se na obzoru objevuje další riziko. Či přesněji výzva. Nestárnutí a úspěšné vyřešení většiny nemocí.
Nestárnoucí lidé neumírají na věk. Dnes je na světě přes 8 miliard lidí, protože se běžně setkávají i čtyři generace. Není výjimkou, kdy děti poznávají své praprarodiče. A pokud nebudeme stárnout (a umírat stářím), budou se další a další generace kumulovat, což i při zanedbatelné porodnosti může vést k exponenciálnímu růstu populace. A to by ovlivnilo trendy bydlení ještě mnohem více.
Než se ubytujeme v domech vyrostlých ze stromu umístěných v rotujících barelech zaparkovaných kolem Venuše, uplyne nepochybně hodně času. A možná k tomu ani lidstvo nedospěje. Buď vymyslí něco nového, mnohem převratnějšího, o čem se ani tvůrcům Sci-fi nezdá, jako byly kupříkladu mobilní telefony neustále připojené k celosvětové informační síti, nebo… Putin zmáčkne červené tlačítko. Jinými slovy, máme stále hodně aktuálních výzev, které je potřeba vyřešit, než osídlíme oběžnou dráhu Země a vypěstujeme první domostrom.