byt

Nájemní byty inzerované ve velkých městech republiky měly letos v průměru třináct unikátních zájemců. Pouze desetina z nich si v nájemním bytu přeje i trvalý pobyt. Je to dáno tím, že průměrný věk žadatele je 27 let. V naprosté většině jsou nájemci nekuřáci a pouze 11 procent nájemců hledá bydlení, v kterém bude mít i svého domácího mazlíčka.

Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 300 bytů v hodnotě přesahující 6 miliard korun.

Průměrný věk: 27 let

Ze statistik bytového portfolia společnosti vyplývá, že více než dvě třetiny žadatelů mají zájem o částečně vybavený byt, 17 procent zájemců si k bytu přeje vlastní parkování, polovina vyžaduje k bytu sklep a asi 60 procent má zájem o byt s balkonem či terasou. Přestože průměrný věk zájemce o nájemní bydlení je v největších městech republiky 27 let, nejmladší žadatel byl o dekádu mladší, nejstaršímu bylo dokonce 85 let.

Lidé preferují menší byty, na tom zatím nic nezměnila ani koronavirová krize. Největší zájem je o dispozici 2+kk, kterou vyžaduje 29 procent zájemců. „V pětině případů je to kategorie 1+kk, 17 procent zájemců hledá byt 2+1. O tyto kategorie je největší zájem dlouhodobě a týká se to zejména Prahy a Brna. Větší dispozice většinou nejsou pro mladé lidi cenově dostupné,“ uvedl CEO společnosti UlovDomov.cz Martin Březina.

Prověřit: Bonita zájemců o bydlení

Inzertní portál UlovDomov.cz ročně zveřejní přes 160 tisíc nabídek, které byly letos osloveny více než 430 tisíci zájemci. Podle statistik společnosti proběhlo mezi pronajímateli a zájemci téměř 80 tisíc konverzací a průměrně si na inzertním portálu vyměnili 1,5 zprávy. Jedním z dopadů letošní krize může být také vyšší zájem o prověření rizikovosti a bonity zájemců o bydlení – portál eviduje celkem 11 794 prověření, což je 30 % nárůst oproti roku 2019 a svědčí o větší opatrnosti majitelů.

V důsledku druhé vlny pandemie se nájemní trh vrátil do stavu, kdy roste počet nabídek, poptávka stále mírně klesá a cena je tlačena dolů. Data za neukončený čtvrtý kvartál již nyní ukazují na další pokles cen v řádu stovek korun, a to především v hlavním městě. “Meziroční srovnání pak ukazuje dopad pandemie ještě zřetelněji. V Praze se už nebavíme o korekci v řádu stovek, ale v řádu tisíců korun, a to napříč všemi dispozicemi,” dodal Martin Březina.

 

Tabulka 1: Počet zájemců dle dispozice

Dispozice Celkem procentuálně
1+1 10,08 %
1+kk 20,36 %
2+1 17,07 %
2+kk 28,66 %
3+1 10,08 %
3+kk 11,27 %
4+1, 4+kk, 5+1, 6+kk 2,47 %

 

Tabulka 2: Vybavení bytu

Preference žadatelů o byt
Částečně vybavený byt 69 %
Byt s parkováním / garáží 17 %
Byt se sklepem 53 %
Byt s balkónem či terasou 60 %

 

Zdroj: UlovDomov.cz

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account