Jan Rampa - Bitcoin

Realitní makléř Jan Rampa (RE/MAX) má několik prvenství na českém trhu. Jedním z nich je uskutečnění první realitní transakce za virtuální měnu bitcoin. Jak k tomu došlo? „Pro mě byla překvapivá reakce katastrálního úřadu,“ říká v rozhovoru.

Jako makléř jste byl první, kdo uskutečnil realitní transakci za bitcoin v České republice. Jak k tomu došlo?

Byla to souhra náhod. Bitcoin jako měnu jsem zaregistroval někdy v roce 2013. Na sklonku roku 2015 mě napadlo, že bych otestoval státní správu, jak se k takovéto novince postaví.

Podařilo se mi prodat ne příliš velký zemědělský pozemek. Kupní smlouva byla psaná v bitcoinech včetně dlouhých adres bitcoinových účtů. Smlouvu jsme podali na katastr nemovitostí a kupující s prodávajícím si převedli bitcoiny.

K našemu překvapení katastrální úřad tuto transakci zaregistroval. Tím pádem byly jeho názorem vázány i ostatní státní úřady.

Jak se k bitcoinové transakci postavil finanční úřad? Přeci jen v té době byla ještě povinnost platit daň z nabytí nemovitého majetku…

To byl poměrně humorný moment. Jako poplatník daně jsem se vypravil na finanční úřad, kde jsem u příslušné referentky požadoval, aby daň byla splacena také v bitcoinech, aby si finanční úřad zařídil svůj bitcoinový účet.

Bylo evidentní, že dotyčná úřednice slyší slovo bitcoin poprvé v životě.

Jak postupovala?

Paní mě v danou chvíli neobsloužila a řekla, že se musí poradit s nadřízenými složkami. Asi za měsíc si mě pozvali, kde mě na vytištěném papíru s měnovými kurzy nějaké zahraniční směnárny ukázali, jaký byl kurz bitcoinu k dolaru k datu transakce a přes dolary převedli kupní cenu na koruny. A z toho vypočítali 4 % daně z nabytí a donutili mě, abych v daňovém přiznání přeškrtl symbol bitcoin a nahradil ho korunami a doplnil příslušné částky a ty uhradil.

Na druhou stranu to je ze strany státu v pořádku. I v případě příjmů v jiné než české měně jste povinen je pro daňové účely převést do českých korun.

Pro mě byla spíš překvapivá reakce katastrálního úřadu, který transakci nepovažoval za koupi na základě kupní smlouvy, i když tak byla smlouva nazvaná, ale považoval ji za směnnou smlouvu. V katastru je v archivu uložená pod názvem kupní (směnná) smlouva, což si myslím, že je také samo o sobě unikát.

Katastrální úřad tedy považoval bitcoin za komoditu, nikoli za měnu.

Přesně tak. To bylo nakonec asi správně. ČNB možná až do dnešních dnů bitcoin jako měnu ani neuznává, pokud se nepletu. Postup katastrálního úřadu mě v té době překvapil, ale má to logiku.

Sledoval jste i po této transakci kryptoměny? Dějí se realitní kryptoměnové transakce i nadále, nebo jste byl jen unikát, který si to vyzkoušel?

Určitě nejsem jediný. Zaznamenal jsem několik dalších transakcí, dokonce i s pražskými byty. Sporadicky se tedy tento typ transakcí objevuje.

Bitcoin trpí stejně jako další virtuální měny značnou volatilitou, takže v tuto chvíli nečekám, že by se platby v bitcoinech na realitním trhu více rozšířily. Nicméně vidím tam jeden zajímavý aspekt daňový. Existuje rozsudek Štrasburského soudu, podle kterého jsou některé transakce uskutečněné virtuálními měnami osvobozené od DPH. A mám i pocit, že některé transakce jsou osvobozené od daně z příjmů úplně. Ale protože se jedná o rozsudek Štrasburského soudu ve francouzštině, tak verzí překladu může být několik a verzí daňového výkladu každé z verzí překladu zase může být několik.

Očekával bych, že až se bude prodávat nějaké velké obchodní centrum řádově za miliardy, tak pokud by se toho chopil kreativní daňový poradce, který by měl k tomu tyto podklady, a podal by k tomu závazně náležitý a příhodný výklad, tak by se při takové transakci dalo ušetřit na DPH i stamiliony korun.

Mají tedy kryptoměnové transakce na realitním trhu budoucnost?

Národní banky všech států teď chrlí ničím nekryté peníze. Jejich role a převaha bude časem slábnout. Spousta lidí si uvědomí, že jejich úspory a život je postavený na stále oslabujících měnách a že je dobré mít něco, co tolik neoslabuje. A z tohoto pohledu mohou mít virtuální měny atraktivitu.

Na druhou stranu nikdo neví, kdo za nimi stojí, nikdo neví, jestli se ze dne na den nevypnou… nesou s sebou i určitá rizika. Myslím si ale, že v průběhu dalších 10 let by mohly zaznamenat vyšší vliv i na realitním trhu.

Vy osobně vlastníte bitcoiny?

Mám něco málo bitcoinů. Naštěstí jsem měl možnost je koupit ještě v době, kdy byly ještě nízko. Nechystám se ale za současné kurzové situace do nich investovat. Vysoká volatilita i mě děsí. A když člověk neví, kdo za tím stojí a jak lépe predikovat budoucí vývoj, je to pro mě příliš rizikový instrument na to, abych do něj investoval.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account