Ceny bytů a nájmy v právě končícím roce pokračovaly v růstu. A to i přesto, že počet realitních transakcí klesá. Tržní nájmy v průběhu roku rostly rychleji než celková inflace. Kvůli vysokým cenám stále více lidí hledá bydlení nejen mimo Prahu a Brno, ale i další velká města. Ceny bydlení ovšem rostou ve všech regionech.

Slábnoucí aktivitu na českém realitním trhu dokládají statistiky Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Podle nich meziročně klesl počet vlastnických transakcí o pět procent – z loňských zhruba 334 tisíc na 318 tisíc. Ještě výrazněji se snížil počet zapsaných zástavních práv, tedy ukazatele, který souvisí s aktivitami na hypotečním trhu. Ten se oproti prvním třem kvartálům roku 2018 propadl o 14 procent – ze 138 tisíc na 118 tisíc.

Stále dražší domy a byty podle Hendrika Meyera, šéfa portálu Bezrealitky, tlačí zájemce o bydlení do nájmů. Meziročně podle něj vzrostl počet pronájmů asi o 18 procent. V Praze se počet pronájmů zvýšil o 20 %. Zhruba o třetinu více se v porovnání s loňským rokem pronajalo bytů v Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Nájmy podle serveru E15 od ledna do listopadu rostly každý měsíc meziročně o zhruba 3,7 procenta.

Rostoucí zájem o nájemní bydlení podle odborníků nedává důvod k poklesu cen bytů a domů. Podle Petra Hány, manažera realitního týmu poradenské společnosti Deloitte, už ceny bytů nerostou tak rychle jako dříve. Poptávka po vlastnickém bydlení – zejména ve velkých městech – je stále silná.

Ceny nových bytů v Praze se podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí 2019 meziročně vzrostly o 6,7 procenta. To bylo nejslabší tempo za poslední tři roky. Ceny staršího bydlení se v hlavním městě za stejné období zvýšily o 5,8 procenta, mimo hlavní město ovšem o 10,4 procenta.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account