Realitní makléř - reality, prodej nemovitostí - realiťák

Největšími realitními kancelářemi jsou M&M Reality a RE/MAX. Jenže… platí to všude a ve všech segmentech realitního trhu? V jakých oblastech a typech nemovitostí jsou tito realitní giganti přemoženi specializovanými hráči?

Měřit velikost realitních kanceláří lze několika způsoby: Podle počtu prodaných nemovitostí, podle objemu realizovaných transakcí, podle počtu spolupracujících realitních makléřů či podle objemu inkasované provize. V praxi je možné ale využít pouze první dva.

Druhé dva nepatří mezi veřejné a veřejně šířené informace. Objem provizí lze sice odhadnout z výkazů zisků a ztrát jednotlivých realitních kanceláří, nicméně tato data jsou dostupná až s významným zpožděním. A přestože každý realitní makléř je evidovaný se svým pojištěním na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), toto informace nezveřejňuje.

Největší realitní kanceláře v Česku

V prvních osmi měsících letošního roku se na celorepublikové úrovni nejvíce dařilo prodávat M&M Realitám, které v počtu transakcí deklasovaly i druhý RE/MAX. Obě tyto společnosti přitom nechávají další hráče daleko za sebou.

Graf 1: Největší realitní kanceláře v České republice podle počtu transakcí za leden až srpen 2023

Největší realitní kanceláře v České repbulice podle počtu transakcí za leden až srpen 2023Zdroj: EMA data

Při porovnání realitních kanceláří podle objemu realizovaných transakcí zůstává pořadí na prvních čtyřech příčkách stejné a RE/MAX se více přiblížil k M&M Reality. Na další pozice se prosadilo i několik prémiových hráčů, kteří sice nerealizují tak velké množství transakcí, ale soustředí se na dražší nemovitosti.

Graf 2: Největší realitní kanceláře v České republice podle objemu transakcí za leden až srpen 2023

Největší realitní kanceláře v České repbulice podle objemu transakcí za leden až srpen 2023Zdroj: EMA data

Praha… zcela jiný realitní svět

Praha nabízí zcela odlišný pohled na nemovitosti i realitní kanceláře, než jaký ukazuje celorepublikové srovnání. Hlavní město České republiky není specifické pouze vyššími cenami bytů a rodinných domů, ale i jinými službami vyžadovanými klienty realitních kanceláří. A tak se mezi top realitky dostávají v Praze odlišní hráči.

První dvě místa jsou obsazena opět RE/MAXem a M&M Reality. V Praze si ale prohodily pořadí. Na dalších příčkách ovšem došlo ke kompletní obměně.

Graf 3: Největší realitní kanceláře v Praze podle počtu transakcí za leden až srpen 2023

Největší realitní kanceláře v Praze podle počtu transakcí za leden až srpen 2023Zdroj: EMA data

Žebříček největších pražských realitních kanceláří dle objemu transakcí navíc ještě více zdůrazňuje prémiové realitky, které dokáží realizovat vysoké objemy na nízkém počtu obchodů.

Graf 4: Největší realitní kanceláře v Praze podle objemu transakcí za leden až srpen 2023

Největší realitní kanceláře v Praze podle objemu transakcí za leden až srpen 2023Zdroj: EMA data

Hegemonie silné dvojky narušena…

Téměř ve všech krajích si M&M Reality a RE/MAX drží pozici největší a druhé největší realitní kanceláře. Je jen několik málo krajů, kde je jejich hegemonie narušena. Stejně tak je jen několik málo krajů (v čele s Prahou), kde je RE/MAX větší než M&M Reality. Jedním z nich je Jihomoravský kraj, kterému dominuje největší moravské město Brno.

Top 3 realitní kanceláře v Brně dle objemu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. RE/MAX
 2. Century 21
 3. M&M Reality

Top 3 realitní kanceláře v Brně dle počtu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. RE/MAX
 2. M&M Reality
 3. Century 21

Century 21 patřící do skupiny finančně poradenské společnosti 4fin v Jihomoravském kraji v objemu realitních transakcí překonala i M&M Reality. V počtu uskutečněných obchodů na největší českou realitku ale nestačila.

Karlovarský kraj je hodně specifický. Býval vyhledávanou lokalitou investičních nemovitostí ruských občanů, kteří se jich začali houfně zbavovat po ruské invazi na Ukrajinu nařízené Vladimirem Putinem a následných uvalovaných sankcí na ruské firmy i občany podporující režim vedený válečným zločincem. A specifické je i rozložení sil realitních kanceláří, kdy přibližně třetinu obchodů realizuje M&M Reality.

Top 3 realitní kanceláře v Karlovarském kraji dle počtu i objemu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. M&M Reality
 2. Důmrealit.cz
 3. RE/MAX

V Karlovarském kraji se více daří realitní kanceláři Důmrealit.cz než RE/MAXu, který dominuje především ve větších metropolích (Praha, Brno). RE/MAX byl ale sesazen z druhé příčky i v Moravskoslezském kraji, kde se mezi něj a největší realitku vloudila Realitní kancelář Sting.

Top 3 realitní kanceláře v Karlovarském kraji dle počtu i objemu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. M&M Reality
 2. RK Sting
 3. RE/MAX

V počtu prodejů RE/MAX nestačil v Pardubickém kraji pro změnu na Bidli. To nicméně bylo úspěšné v prodeji především levnějších nemovitostí, a tak se v objemu transakcí nedostalo na medailové pozice.

Top 3 realitní kanceláře v Pardubickém kraji dle počtu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. M&M Reality
 2. Bidli
 3. RE/MAX

Top 3 realitní kanceláře v Pardubickém kraji dle objemu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. M&M Reality
 2. RE/MAX
 3. Louda Reality

Plzeňský kraj je centrem finančně poradenské společnosti Broker Consulting, která má také realitní kancelář. A ve svém domovském kraji se jí daří. Překonává tak RE/MAX jak v počtech, tak objemech transakcí.

Top 3 realitní kanceláře v Plzeňském kraji dle počtu i objemu transakcí v lednu až srpnu 2023:

 1. M&M Reality
 2. Broker Consulting
 3. RE/MAX

Co znamená být velkou realitní kanceláří?

Klient realitní kanceláře chce především prodat byt nebo rodinný dům. Buď klade větší důraz na cenu, nebo na rychlost transakce, může mít ale celou řadu dalších požadavků spočívajících v zárukách, jednoduchosti a nízké pracnosti ze strany prodávajícího.

Velké realitní kanceláře oproti malým nabízejí standardizované služby. Ať klient využije kteréhokoliv realitního makléře pod velkou značkou, měl by získat srovnatelný servis a měl by svou nemovitost prodat za srovnatelnou cenu. Značkové realitní kanceláře mají systém sledování a řízení kvality, které standardizaci napomáhají. A jsou prověřeny stovkami klientů ročně.

Menší realitní kanceláře na druhé straně dokáží více flexibilně reagovat na netradiční požadavky a přání svých klientů. To ovšem zvládají špičkoví realitní makléři pod velkými firmami také.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account