Michal Pitucha i Marek Macura byli v managementu M&M Realit výraznými lídry. V minulém roce se rozhodli z této společnosti odejít – některé věci zkrátka viděli jinak než majitel. Oba v realitách a financích zůstávají dál a ambice mají s firmou BO! holding velké. Bo znamená protože.

Když jste odcházeli z M&M Reality, bylo to náhlé rozhodnutí nebo ta myšlenka už ve vás uzrávala delší dobu?

Marek Macura: Už dlouho jsem přemýšlel o tom, že jednou chci realizovat svoje projekty. Práce v M&M byla mise k rozjetí M&M Financí. Postupně jsme došli k názoru, že přidaná hodnota směrem k firmě a naopak už asi není dostatečná. Okolnosti vše uspíšily.

Michal Pitucha: Můj odchod z M&M byl nadvakrát. Poprvé to bylo v dubnu 2019, kdy jsem odcházel z pozice výkonného ředitele M&M Financí, kde jsem působil od začátku roku 2013. Rozhodnutí ve mně uzrávalo delší dobu. Některé věci jsem prostě viděl jinak. To se stává. Taky jsem cítil, že po 18-ti letech v oboru a ve 42 letech je nejvyšší čas vzít byznysový osud do vlastních rukou se vší odpovědností. Asi jako když v pětadvaceti letech bydlíte s rodiči a potřebujete se posunout dál.

Souviselo vaše rozhodnutí mimo jiné i s tím, že M&M dlouhodobě hledaly investora a nakonec se jím stala místo společnosti Chytrý Honza firma Arca Capital?

Marek Macura: To nemělo přímou souvislost. O Arca Capital jsem se dozvěděl až po mém odchodu.

Michal Pitucha: Sice jsem odcházel v době, kdy Arca oznámila vstup do M&M, nicméně tohle nemělo nijak zásadní vliv na mé rozhodnutí. Spíše mne to více směřovalo převzít odpovědnost sám za sebe.

BO! reality a finance zakládáte ve čtyřech lidech, to svědčí o tom, že máte větší než lokální ambice. Budete časem cílit na celorepublikovou působnost?

Michal Pitucha: V první fázi budeme působit především na Moravě, i když máme pobočky i ve východních Čechách. Přirovnám to ke stavbě domu. Musíme si být jisti, že máme dobře postavené základy a nastaveny všechny technologické postupy a pak můžeme budovat dál. Pro nás není důležitá kvantita, tedy počet poboček, ale sázíme na kvalitu a odbornost. Potřebujeme mít všechny procesy dobře nastaveny a pak uvidíme, jaký bude apetit růst dál.

Ti čtyři společníci jsou v hokejové terminologii dva útočníci, obránci a brankář. Každý má svoji roli, svou oblast, kterou řeší. Vždy jsem chtěl mít vlastní firmu a byla tam i varianta být úplně sám; ale pak by ambice byly úplně jiné – ať už v regionalitě nebo v zaměření pouze na reality.

Jak konkrétně si vaše čtveřice rozdělila ve firmě role?

Michal Pitucha: Když to budu personifikovat, jedním z útočníků je David Mrozek, který v realitách pracuje celý život a ve firmě zastává pozici obchodního ředitele. Druhým útočníkem bych označil sebe. Jsem centr, který hraje občas vlevo, občas vpravo. Působil jsem jak v realitách (9 let) tak i ve financích (8 let) a moje oficiální pozice ve firmě je ředitel společnosti. Určitě se budu chtít hodně věnovat obchodu, rozvoji byznysu a budu zašťiťovat firmu navenek.

Útočným obráncem nazývám Marka, protože je to člověk neuvěřitelně komplexní. Marek bude stěžejní osobou z hlediska akcionářů pro oblast BO! finance, to znamená hypotéky, pojištění a investice. Je pro mě velký univerzál, který je schopný pro celý holding zastřešit několik oddělení – marketing, IT, produkty. A čtvrtý  společník je Honza Mynář, který  má dlouholeté zkušenosti z private equity a investičního businessu, a jeho úkolem tedy bude především investiční a finanční řízení holdingu a plánované projekty, jako třeba nemovitostní fond a podobně.

Mluvíte o holdingu, to znamená, že váš byznys nebude jen o realitním a finančním zprostředkování, ale budou tam postupně spadat i další společnosti, nejenom zmíněný nemovitostní fond.

Michal Pitucha: Naše struktura je holdingová, máme společnost BO! holding a.s. a pod tuto společnost spadají BO! reality a finance, které mají primárně na starost realitní zprostředkování, tj. klasická realitní kancelář a její činnost. Druhou společností je BO! finance, pod níž jsou hypotéky, pojištění a investice a pak je tam firma Habito property, která se bude věnovat výkupům nemovitostí, jejich rekonstrukcím apod. Je to předzvěst realitního fondu, který plánujeme do budoucna až se rozrosteme do určité velikosti. Jaký typ fondu to bude, to ještě zvážíme.

Finanční produkty budete zprostředkovávat přes poolovou společnost?

Marek Macura: Zatím ano.

Otázka, na kterou se nemohu nezeptat: Kolik lidí z M&M pravděpodobně přejde do vaší společnosti?

Michal Pitucha: Rozhodně to není tak, že bychom se svými spolupracovníky z M&M předem něco plánovali nebo se k firmě M&M stavěli neseriózně. V M&M jsem zažil super léta mého pracovního života. Postupně však ve mne uzrávala myšlenka a sen založit vlastní firmu v oborech, které děláme spoustu let. Je pravděpodobné, že se někdo z lidí, se kterými jsme působili v předešlých firmách, k nám přidá. Chceme se však obklopit i lidmi, kteří v oboru zatím nepůsobili, nebo mají zkušenost z jiných obchodních firem.

Marek Macura: Nejsme v situaci, jako když vznikal 4fin nebo jiné společnosti, které se odštěpily od původní firmy. Chtěli jsme jít svou cestou, založili jsme si společnost a přirozeně nás lidé znají i z jiných minulých působení. Dá se předpokládat, že někomu může přijít zajímavé s námi na rozvoji firmy spolupracovat. Není to rozhodně tak, že bychom měli firmu dopředu připravenou a postavenou. V tom je to zcela jiné než některé nedávné „přestupy“ na poradenském trhu. Začínáme od úplného začátku, což má své obrovské výhody, ale i výzvy.

V M&M to možná způsobilo určité obavy, protože když se podívám na pracovní portál jobs.cz, je tam obrovský boom inzerce na celorepublikový nábor realitních i finančních zprostředkovatelů.

Marek Macura: Zaregistroval jsem to, ale nemyslím si, že to nutně musí souviset. Nejsme středobodem všeho dění :-). Dneska přirozeně vzniká doba, kdy se na pracovním trhu bude něco dít a lidé se už tolik nebudou bránit práci jako OSVČ.

Michal Pitucha: Ono to spíš souvisí s plánovanou personální kampaní, která se tam nějakou dobu připravovala a teď se to sešlo a možná urychlilo.

V čem chcete být jiní než ostatní realitky nebo finančně poradenské společnosti?

Michal Pitucha: V realitách se jedná o velké transakce v řádech milionů korun, které lidé realizují obvykle  jednou nebo dvakrát za život. A co na trhu chybí? Aby se tyto transakce realizovaly bezpečně a odborně. Naši službu stavíme na odbornosti. Nechceme ty věci a procesy dělat úplně jinak, ale chceme je dělat především dobře.

Marek Macura: Jsou dvě strategie, jak můžeme na trhu fungovat – strategie modrého oceánu, tedy najít nový byznys, vytvořit ho a nemuset bojovat o marži. Dá se tímto směrem jít, ale v našem pojetí je to spíš o projektech. Kromě klasického realitního a finančního zprostředkování chceme vymýšlet projekty, které budou zajímavé a navázané typicky na reality nebo finance. Tam budeme hledat modrý oceán – nové příležitosti, produkty. Když se vrátím k našemu hlavnímu byznysu: kvalita není na trhu dostatečná a my chceme poskytovat klientovi službu, která bude doručena včas a kvalitně. A tím budeme schopni konkurovat ostatním.

V názvu společnosti BO odkazujete na bezpečí a odbornost; ale je to taky moravský slang.

Marek Macura: Ano, tak název vznikl. Bo znamená protože. Protože děláme reality a finance. Je to rychlé, jasné, hravé a snadno zapamatovatelné slovo, které má několik přesahů. Existuje spousta slov, která začínají na bo, třeba bobrý den (smích) nebo borky a borkyně, bomba bydlení. Do vtipu jsme dali i některé texty na našem webu. My si s tím hrajeme a baví nás to a evidentně to baví i ostatní.

 

Děkuji vám za rozhovor.

1 komentář
  1. Roman Gajger 3 týdny

    Hezky pojaté, palec nahoru. Fandím a držím palec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account