Realitní makléř - reality, prodej nemovitostí - realiťák

Mnoho lidí si myslí, že prodej nemovitosti bez realitního makléře je snadný a pomocí návodů z internetu může být i efektivní. Navíc vidina nemalé úspory za provizi pro realitního makléře je víc než lákavá! Možná si řeknete, co na tom je. Stačí si na internetu najít různé servery, zdarma tam vložit inzerát a čekat na zájemce… Jenže ne každý prodej nemovitosti je tak jednoduchý a často představy majitelů i kupujících o ceně nemusejí odpovídat realitě, takže názor a rada odborníka se mohou hodit.

„Profesionální realitní makléř vám poskytne individuální pomoc, která odpovídá vašim konkrétním potřebám i situaci a pomůže vám minimalizovat rizika nebo komplikace spojené s prodejem nemovitosti. Jeho služby můžete brát i jako investici, která se vám vyplatí v podobě vyšší prodejní ceny, kterou dokáže vyjednat, a zejména v zajištění celého procesu prodeje,“ říká Michal Naď, realitní specialista ze společnosti FinGO.

Spolupráce s realitním makléřem přináší určité výhody, proto se pojďme podívat na několik konkrétních důvodů, proč prodej své nemovitosti svěřit do rukou zkušeného odborníka.

Znalost trhu a cen nemovitostí

Realitní makléři mají velmi dobré znalosti místního trhu, včetně aktuálních cen nemovitostí v dané lokalitě. Jsou schopni poskytnout informace i o tom, jaké jsou trendy v oblasti prodeje či informace o očekávaných budoucích změnách, což umožní stanovit reálnou tržní cenu nemovitosti tak, aby byla atraktivní pro kupujícího a zároveň maximalizovala výnos pro prodávajícího. Jednou z nejčastějších chyb, kterých se majitelé nemovitostí dopouštějí, pokud si prodej zajišťují sami, je špatné stanovení prodejní ceny, tedy její nadhodnocení. Příliš vysoká cena odrazuje potenciální zájemce a prodlužuje dobu prodeje.

Profesionální poradenství

Realitní makléři poskytují odborné poradenství ohledně strategie prodeje, vhodného načasování a případných úprav nemovitosti, které by mohly zvýšit její hodnotu na trhu. Například zcela zásadní je příprava – důkladný úklid, opravy drobných nedostatků a zvážení větších úprav pro zvýšení atraktivity nemovitosti.

Vhodný marketing a prezentace

Profesionální realitní makléři mají na rozdíl od majitelů nemovitostí zkušenosti s tvorbou inzerátů a marketingem. Dokážou přilákat víc potenciálních zájemců a zvýšit pravděpodobnost prodeje. Základem úspěšné akce jsou kvalitní fotografie a videa, jejichž výrobu zajistí, čímž výrazně zvýší atraktivitu nabídky a přilákají více zájemců. Také virtuální prohlídky, které realitní makléři dokážou připravit, mohou zvýšit zájem kupujících.

Širší dosah nabídky

Spolupráce s realitním makléřem poskytuje přístup k mnoha specializovaným realitním serverům a marketingovým kanálům, což zvýší viditelnost nabídky a zajistí efektivní inzerci k oslovení relevantní cílové skupiny. Stejně jako jiní prodejci, i realitní makléři čím dál častěji využívají sílu sociálních médií k propagaci prodávaných nemovitostí a mají mnohem širší zásah v cílové skupině potenciálních zájemců. Realitní společnosti a její lidé mají navíc k dispozici databázi kontaktů potenciálních zájemců a pravidelně je informují o nových nabídkách a aktualitách. Je ověřené, že personalizované emailové kampaně podporují rychlejší prodej.

Právní příprava

Prodej nemovitosti může být právně složitým procesem. Sestavení kupní smlouvy a dalších právních dokumentů vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti s právními aspekty transakci, které realitní makléři mají. Tím ochrání obě strany před právními riziky a zajistí, že všechny podmínky obchodu jsou nastavené správně a legálně. Tím se minimalizuje riziko chyb a nejasností. Realitní trh je totiž dynamický a situace se může měnit, legislativu nevyjímaje. Před prodejem také zkontrolují, aby byla veškerá potřebná dokumentace v pořádku a připravena k podpisu. Je třeba si uvědomit, že právní nedostatky mohou proces prodeje zpomalit nebo dokonce způsobit jeho selhání.

Zkušenosti s vyjednáváním

Realitní makléři mají také jednu neocenitelnou zkušenost, a to je vyjednávání o ceně a dalších podmínkách prodeje. Pomohou prodávajícímu zajistit co nejlepší podmínky prodeje. Ve vyjednávání bývají otevření a flexibilní, pokoušejí se najít společné řešení, které je uspokojivé pro obě strany, což se ve výsledku velmi vyplácí.

Úspora času

Prodej nemovitosti je mnohdy stresující a vždy náročný proces, který vyžaduje mnoho času a úsilí. Spolupráce s realitním makléřem umožní delegovat některé úkoly spojené s prodejem, zejména administrativní a organizační, takže získáte čas pro jiné, důležité záležitosti. A není třeba se obávat, že by vám něco uteklo, realitní makléři jsou zvyklí průběžné poskytovat informace o prodeji, zájemcích a potenciálních komplikacích. Dodají potřebné informace a pomohou zmírnit stres i nejistotu během celého procesu.

Prodej nemovitosti s právní vadou

Prodej nemovitosti s hypotékou, věcným břemenem nebo exekucí je samostatnou disciplínou. Při prodeji se totiž můžou objevit komplikace, které je potřeba správně vyřešit za dodržení veškerých zákonů a pravidel, takže v těchto složitých případech je pomoc profesionála většinou nepostradatelná.

Zdroj: FinGo

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account