bydlení

Náklady na bydlení v Česku i nadále rostou a mají největší vliv na meziroční nárůst inflace v květnu. Ta v tomto měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla rovných 16 procent a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od roku 1993. Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským květnem kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a cen nových bytů o vysokých 19,1 procenta.

Rostou však i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,7 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta).

Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v květnu vzrostly meziročně o 30,8 procenta, zemního plynu o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Zdražování tak bylo ještě o něco vyšší než v předchozím dubnu. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 44,3 procenta) a také základních potravin. Například mouka zrychlila růst ceny a byla letos v květnu o 64,6 procenta dražší než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 42,1 procenta), dražší je ale také máslo (+ 51,9 procenta), cukr (+ 32,1 procenta), chleba (+ 25,4 procenta), vejce (+ 33,8 procenta) či maso (+ 17,3 procenta). Ceny zboží letos v květnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 17,7 procenta, služby zdražily o 13,1 procenta. Oba ukazatele jsou o něco vyšší, než v dubnu.

Nevídaně vysoká inflace, která zasahuje prakticky všechny oblasti, zaskočila většinu lidí nepřipravenou. Dva roky protipandemických opatřeních vyčerpaly firmy i domácnosti, mnoho během předchozích těžkých měsíců vyčerpali všechny finanční rezervy. O to horší vliv na ně bude mít současné zdražování, které bohužel ani zdaleka nekončí. Musíme se připravit na to, že enormně vysoké ceny s námi vydrží opravdu hodně dlouho. Otázkou je, co to udělá s už dávno velmi napjatými firemními i rodinnými rozpočty.

 

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account