byt

O koupi nemovitosti v Česku mají největší zájem rodiny a nesezdané páry ve věku okolo 30 let. Poptávané jsou především menší byty ve městě a také rodinné domy na maloměstě či vesnici do pěti milionů korun. Těchto nemovitostí je však na trhu nedostatek. Přibližně tři čtvrtiny nabízených nemovitostí najdou kupce do jednoho měsíce.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu hyponamiru.cz mezi vybranými zástupci tuzemských realitních kanceláří.

Zájem o nemovitosti je letos podle realitních makléřů nadprůměrný. Volných bytů, rodinných domů i stavebních pozemků je na trhu nedostatek a poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku. Z průzkumu vyplývá, že přibližně ve třetině případů se o jednu nemovitost uchází pět až devět zájemců a v další třetině dokonce 10 až 19.

Většina nemovitostí najde kupce do dvou měsíců

Když se objeví zajímavá nemovitost v nabídce realitní kanceláře, velmi rychle také najde svého kupce. Přibližně pětina z nabízených nemovitostí se prodá do jednoho týdne, 43 procent do měsíce a 33 procent nejpozději do dvou měsíců.

Nemovitosti budou zřejmě horkým zbožím i v následujících měsících. Starších nemovitostí je pouze omezené množství a povolování nových staveb je v Česku poměrně náročné a zdlouhavé. Navíc v Praze, Brně i dalších větších městech a jejich blízkém okolí je velmi málo volných stavebních parcel. Stávající výstavbu letos viditelně brzdí i nedostatek některých stavebních materiálů a pracovních sil.

Nejžádanější jsou menší byty

Více než polovina kupujících má jasnou představu o podobě vlastního bydlení a konkrétní nemovitost hledá přímo v nabídce realitní kanceláře. Nejžádanější jsou byty ve městech a dále pak rodinné domy na maloměstě nebo na vesnici. Ve městech je dlouhodobě největší poptávka po bytech o dispozici 2+1 nebo 2+kk, které jsou zejména pro mladé lidi cenově nejdostupnější. Menší byty jsou atraktivní i pro investory, kteří si je pořizují za účelem dalšího pronájmu.

Průzkum také odhalil, že téměř dvě třetiny kupujících dávají přednost starší nemovitosti. Ty jsou oproti novostavbám levnější. Kupující si ovšem musí dopředu řádně spočítat, zda se pořízení takové nemovitosti finančně vyplatí i po započtení všech výdajů na rekonstrukci. Zejména u nemovitostí ve špatném technickém stavu je rozumné poradit se se stavebním odborníkem a nechat si nacenit plánované opravy.

Mezi kupujícími dominují třicátníci

Největší zájem o koupi bytu či rodinného domu dnes mají mladí lidé. Podle zkušeností realitních makléřů si totiž ve dvou třetinách případů koupí nemovitost právě mladá rodina nebo nesezdaný pár ve věku okolo třiceti let.

Důvodem pořízení nemovitosti je ve většině případů řešení vlastní bytové situace. Lidé se v tomto věku chtějí buď osamostatnit, nebo už založili vlastní rodinu a chtějí vlastní bydlení. Najdou se však i tací, kteří se už v mladém věku rozhodli pořídit druhou nemovitost na investici.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že téměř polovina zájemců o vlastní bydlení je ochotna zaplatit za nemovitost čtyři až pět milionů korun. Pětina kupujících hledá nemovitost v cenovém rozpětí od tří do čtyř milionů korun a další pětina za šest až sedm milionů korun.

Kupující většinou využívají hypotéku

Lidé dnes nejčastěji financují nákup nemovitosti pomocí hypotéky. Celou kupní cenu zaplatí z vlastních úspor přibližně každý desátý kupující.

Za poslední dva roky ceny nemovitostí vzrostly i o několik desítek procent. Růst cen nemovitostí se odrazil i v průměrné výši sjednané hypotéky. V případě hyponamiru.cz dosahovala průměrná výše sjednávané hypotéky v prvním čtvrtletí minulého roku 2,76 milionu korun, ve druhém čtvrtletí letošního roku to bylo už téměř 3,6 milionu korun.

 

Zdroj: hyponamiru.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account