Ondřej Černovický - samostatný realitní makléř

„Nerad se nechávám při své práci svazovat,“ zdůvodňuje realitní makléř Ondřej Černovický, proč se vydal na sólovou dráhu a nepřipojil se k žádné z velkých sítí. Proč by se ale na stejnou cestu již nevydal a nováčkovi by ji nedoporučil?

Patříte mezi makléře, kteří nejsou pod žádnou velkou sítí, jako je RE/MAX či Century 21. Co vás vedlo k tomu, že jste se vydal na dráhu samostatného makléře a nešel jste pod některý z velkých brandů?

Nerad se nechávám při své práci svazovat. Mantinely, kde se pohybuji, si rád vytvářím sám. Krom toho v současné chvíli nevidím pro sebe žádnou velkou přidanou hodnotu u těchto sítí. Proto jsem se vydal svou vlastní cestou. Jsem prototyp anti-korporátního člověka. To je moje jakási deformace, moje přesvědčení.

Vůbec to není proto, že bych si myslel, že velké sítě jsou špatné nebo že nemají makléřům co nabídnout. Ale já sám za sebe nejsem přesvědčen o tom, že bych vstupem do některé sítě něco získal. Proto jsem se rozhodl vydat na samostatnou dráhu sólisty. To s sebou pojí spoustu nevýhod, to přiznávám, ale zároveň v tom spatřuji i hromadu výhod.

Jaké výhody a nevýhody v samostatné dráze makléře proti zapojení do velké sítě spatřujete? Co byste poradil makléřům, kteří se rozhodují, zda se vydají na samostatnou dráhu, nebo se připojí k velké firmě?

Kdybych se měl teď rozhodovat a byl na začátku kariéry, tak bych se rozhodně nevydal na dráhu sólisty. Stojí to dost času a peněz, které může člověk ušetřit vstupem do nějaké větší sítě, které mají propracovaný systém školení, spoustu kolegů, kteří se v oboru již delší dobu pohybují. Jako začátečník bych teď na začátku nešel na dráhu sólisty.

Nevýhodou je, že pokud z vlastní iniciativy nezkoumáte, nemáte odkud čerpat know-how a zkušenost. A pro začátečníka je důležitá i sociální interakce s kolegy. A pokud jste sólista, svou roli má i nezastupitelnost, což považuji za dost zásadní nedostatek dráhy sólisty.

Výhodou naopak je, že platí, jaké si to udělám, takové to mám. Sice se rád vzdělávám, rád se školím, ale neumím si představit, že bych trávil 3 – 4 hodiny týdně na školení, protože ty 3 – 4 hodiny by mě stály hodně času, který bych mohl věnovat jinde a vydělat nějaké peníze.

Mně vyhovuje ráno vstát a říci si, co udělám, a mít to tak, jak já chci. Když po mně klient chce nějakou nestandardní záležitost, tak nemusím nikomu zavolat, jestli to mohu udělat, jestli to není špatně. Udělám to tak, jak já a klient potřebujeme.

Jsou typy klientů, kteří půjdou ze svého přesvědčení k velké síti, a pak jsou tu klienti, kteří naopak půjdou po jednotlivci, ve kterém spatřují určitou záruku kvality, protože jednotlivec se nemá za kým schovat.

Když pracujete sám, pracujete kompletně sám, nebo na některé činnosti, jako je focení nemovitostí či home staging, si najímáte další lidi?

Pracuji sám, ale je za tím celý tým lidí. Jsou to lidé, kteří fotí, natáčí, stagují, malují, dělají weby, jsou to advokáti, architekti. Nesmím zapomenout na svého parťáka Davida Staška, který má na starosti nastavení reklamních kampaní. Každý by měl dělat to, co umí, a tak se nesnažím věci, které neumím, dělat sám a nějak to pytlíkovat.

Věnuji se tomu, abych obchod korigoval a řídil. Nemám žádnou asistentku ani pomocného makléře. K tomu jsem ještě nedospěl. Dělám si zpracování zakázek a popis v rámci podpůrných webů. To zvládám. Ale netroufám si naučit se např. věci kolem stříhání videa. To by ostatně vycházelo i dráž, kdybych se tomu měl věnovat já.

Nevnímáte toto také jako jednu z nevýhod sólisty? Ve velkých sítích na toto mají své procesy, mají domluvené spolehlivé kontakty…

Někdy to může být nevýhoda. Zejména když se vám sejde 5 nebo 6 zakázek najednou a vy je musíte zpracovat během jednoho, dvou týdnů.

Připadal bych si odtržený od toho procesu. Mě baví být od počátku v tom příběhu, sledovat ho a tvořit ho. Vidím v tom i nějakou naivní poezii.

Jste sólista, ale na druhou stranu jste vstoupil do Asociace realitních kanceláří ČR. Proč?

Vstoupil jsem tam před 4 lety, když se začaly objevovat první rekvalifikační kurzy na realitní makléře. Myslím si, že každý, kdo to myslí s profesí vážně, by měl nějaké profesní sdružení podporovat.

Nejsem si jistý, jak moc dobře asociace funguje, protože to moc nesleduji. Ale jsem přesvědčen, že každý, kdo to myslí vážně, by se měl angažovat alespoň členstvím a nějakou podporou, přinejmenším finanční.

Nevíte, jak asociace funguje. Naplňuje přesto vaše očekávání, nebo jen máte odškrtnuto „ano, podporuji asociaci, která za námi stojí“?

Přiznám se, že jsem žádné velké očekávání neměl. Když jsem na asociaci prvně narazil, viděl jsem, že funguje poměrně dlouho, ale za tu dobu se toho příliš neodehrálo.

V posledních letech se v asociaci začalo pár věcí dít. Spousta představitelů asociace byla např. pozvána ke konzultacím v rámci realitního zákona. V posledních letech z toho tak mám dobrý pocit. Asociace rozhodně odvádí lepší práci, než co se dělo 15 nebo kolik let předtím.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account