Pavel Kolář, Sreality.cz

Portál Sreality.cz spustil novou Cenovou mapu. Co přináší a čím se liší od obdobných služeb? Odpovídá Pavel Kolář, ředitel divize Oborových služeb Seznam.cz.

Pod hlavičkou Cenového kompasu Sreality.cz jste uvedli nejdřív nástroj Vývoj nabídkových cen, následovala Investiční kalkulačka a nyní spouštíte Cenovou mapu. Můžete všechny nástroje v krátkosti představit?

Vývoj nabídkových cen umožňuje získat základní představu o vývoji cen rodinných domů, stavebních pozemků, rekreačních objektů (chat i chalup) i bytů už od června roku 2014 do současnosti. Vývoj ceny je vždy vztažen na metr čtvereční zastavěné plochy. Jsem rád, že ho využívá odborná veřejnost ke sledování trendů na realitním trhu. Investoři, ať už velcí nebo malí, pak mají k dispozici Investiční kalkulačku. Ta umožňuje získat představu o výhodnosti koupě bytu v dobrém stavu vzhledem k průměrným cenám nájmů bytů v konkrétní lokalitě. Data jsou průměrována za půl roku a klasicky zahrnují i provizi realitních kanceláři. No a teď do třetice přinášíme vámi zmíněnou Cenovou mapu, která nabízí informace o realizovaných prodejích bytů.

Jaký typ nemovitostí Cenová mapa sleduje?

Najdeme v ní informace o realizovaných prodejích bytů, ale i další doprovodné informace – například o pozemcích a bytových domech na území Česka. Díky grafům vývoje reálných cen a heat mapám přehledně zobrazuje cenové rozdíly mezi jednotlivými regiony. Zároveň si uživatel může prohlédnout jednotlivé cenové transakce v detailu, a utvořit si tak i vlastní obrázek o cenách v dané lokalitě. Nástroj je určený primárně pro realitní makléře, využijí ho ale i běžní uživatelé, kteří buď aktuálně nějakou realitní transakci realizují nebo se jen zajímají o vývoj trhu.

Podobné nástroje už na trhu ale jsou. Čím bude vaše Cenová mapa jiná?

V první řadě je zdarma. Řada nástrojů na trhu podobného typu je za poplatek. My data nakupujeme a dáváme je k dispozici široké veřejnosti. Z hlediska jejich využití ale chceme zároveň vyhovět platné legislativě. Data v detailu jsou tedy dostupná až po ověření bankovní identitou (tzv. Bank ID), kterou vnímáme jako silnější ověření než pouhou registraci a platbu za kredity, jako je to k vidění například u konkurence.

Velkou devizou projektu je i to, že díky tomu, že jsme nejpoužívanější a největší realitní portál v Česku, dovedeme velkou část jednotlivých transakcí párovat na konkrétní inzeráty. Takže si je můžete prohlédnout i v obrazovém a informačním detailu, který je při vyhodnocování ceny nemovitostí samozřejmě velmi důležitý.

Zmiňoval jste, že nástroj bude obsahovat heat mapu. Jak podrobnou ji nabídne?

Je možné prohlédnout si vývoj cen v rámci celého území Česka, ale také v jednotlivých krajích, okresech, obcích nebo částech obcí. Stejně tak je možné podívat se na konkrétní ulici nebo adresní místo.

Jak daleko Cenová mapa sahá, respektive jak dlouhé období nabízí ke sledování?

Data jsou dostupná od ledna roku 2020 a každý měsíc budou přibývat nové údaje. Uživatelé si mohou zvolit vývoj pro různě dlouhá období, stejně tak mohou porovnávat dvě období proti sobě.

Jak vzniká Cenová mapa? Odkud máte data?

Cenová mapa vzniká na základě rozsáhlé datové analýzy a za přispění normování a čištění hned několika datových zdrojů. Jedním z nich jsou data z Katastru nemovitostí, která běžně nakupujeme, dále pak data dostupných rejstříků územní identifikace a v neposlední řadě data přímo z databáze portálu Sreality.cz.

Z důvodu ochrany osobních údajů však nejsou v detailech transakcí uvedené přesné užitné plochy nemovitosti, ani konkrétní adresa nebo číslo bytové jednotky. Není tedy možné odvodit podrobnosti jednotlivých cenových transakcí.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account