novostavby

Stavební firmy v Česku zahájily loni stavbu 9 426 bytů v bytových domech, meziročně o 24,5 procenta méně. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet klesl o dvě pětiny na 3 246. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně klesl o 2,5 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

“Opět se tak snižuje pravděpodobnost, že by ceny českých nemovitostí měly následkem krize klesat. Nízké úrokové sazby kompenzují případný pokles ve schopnosti splácet hypotéky, ale drasticky se propadá nabídka, přísun nových nemovitostí na trh,” sdělil analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group prodejní ceny nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 107 877 korun za metr čtvereční. Proti polovině roku 2015 byly téměř dvojnásobné.

Na Prahu loni připadalo 34,4 procenta nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský kraj s podílem 13,3 procenta, dále Plzeňský (13,1 procenta), Olomoucký (6,9 procenta) a Středočeský kraj (5,9 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo se 120 byty 1,3 procenta.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku loni meziročně klesl o 2,5 procenta na 19 446. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 23,3 procenta, dále Jihomoravský (13,3 procenta), Moravskoslezský (9,7 procenta) a Jihočeský kraj (6,9 procenta). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji (1,9 procenta) a v Praze (2,2 procenta).

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy loni stavět 35 253 bytů, meziročně o 8,9 procenta méně. Největší podíl měl Středočeský kraj (16,5 procenta). Následovaly Jihomoravský kraj (14 procent), Praha (12,3 procenta) a Moravskoslezský kraj (8,3 procenta). Nejméně jich bylo na Karlovarsku (2,1 procenta). Tento kraj je podle počtu obyvatel nejmenší.

Česká republika čelí v posledních letech krizi výstavby bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení 156. ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon. Norma, kterou nyní projednává Sněmovna, má ale řadu kritiků.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account