město

Eskalující pandemie koronaviru v České republice znovu vytváří nejistotu a bude mít negativní dopad i na nájemní bydlení. Pár týdnů poté, co se situace začala vracet k dlouhodobému normálu, převis nabídky nad poptávkou začíná na trhu opět narůstat. Týká se to zejména Prahy, která jako první kraj spadla do červené barvy podle epidemiologického semaforu.

Turistický ruch upadá, studenti i zahraniční pracovníci se od hlavního města také odvrací. To vede mimo jiné k tomu, že na trh opět vstupuje více bytů, které primárně sloužily ke krátkodobým pronájmům.

Nestandardní rok a ekonomická krize

Nabídka bytů je aktuálně zhruba dvojnásobná oproti dlouhodobému podzimnímu průměru. „K tomu navíc hygiena zavřela vysoké školy ve všech velkých městech, což bude zřejmě dlouhodobý jev. Řada studentů vzhledem k distanční výuce už nebude nájmy potřebovat. Tím, že ke změně došlo na začátku semestru, nebo dokonce před ním, mohou domluvený pronájem ještě rychle zrušit a studovat z domova,“ komentuje vývoj Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz, která provozuje také službu Ideální nájemce, jenž spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě přes šest miliard korun.

Letošní rok je podle něj v mnoha směrech nestandardní, a trh s nájemním bydlením opět ukazuje, že je na vývoj koronavirové pandemie velice citlivý. „S nejistotou jde ruku v ruce ekonomická krize, takže můžeme očekávat pokles cen dlouhodobých i krátkodobých nájmů. Záleží i na tom, jak se majitelé bytů zachovají. Pokud trh zaplaví dalšími volnými byty, jejich cena zákonitě klesne. Něco podobného se ostatně stalo už na jaře a pozvolný pokles cen pokračoval i během léta,“ uvedl Martin Březina.

Epidemiologové vidí situaci “červeně”

S aktuálně nastavenou cenou podle něj majitelé bytů neuspějí, a to hlavně v Praze. „Obsazování bytů bude o dost náročnější než v minulých letech, a je velmi pravděpodobné, že pronájmy, které se nové situaci nepřizpůsobí, nebudou na trhu konkurenční,“ myslí si Březina, podle kterého je situace nejpalčivější právě v hlavním městě. V ostatních českých metropolích stav tak dramatický není, a bude se do cen nájmů promítat s určitým zpožděním.

„Ještě na začátku února se dle našich dat poptávka držela nad úrovní nabídky. O dva týdny později již setrvale klesala a nejnižšího bodu dosáhla kolem 20. března, kdy u nás koronakrize udeřila naplno,“ komentuje vývoj. „Standardní cykly poptávky v minulých letech byly takové, že poptávka v létě obvykle rostla na dvojnásobek a kolem Vánoc klesala na polovinu. Letos neobvykle klesla na polovinu koncem března, v létě to vypadalo na pozitivní vývoj směrem k normálu, a nyní poptávka opět klesá,“ dodává.

Situaci nenahrává nepříznivý epidemiologický vývoj, kdy se podle expertů celá republika v nejbližších dnech a týdnech zbarví dočervena. Turismus je podle pozorovatelů trhu na dně a zahraniční pracovníci zvažují, zda budou v Česku i přes rizika a omezení spojená s Covidem-19 dál pracovat. „Vzhledem k nejistotě s aktuální situací kolem šíření COVID-19, nejednoznačné informovanosti veřejnosti a nejasnému ekonomickému výhledu je pravděpodobné, že lidé budou stěhování a další zásadnější rozhodnutí odkládat,“ předpovídá Březina.

 

Zdroj: UlovDomov.cz

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account