hala

Rozloha ploch, na které byly uzavřené nebo prodloužené nájemní smlouvy v průmyslových halách a skladech, v prvním čtvrtletí v Česku meziročně vzrostla o 147 procent na 765 600 metrů čtverečních. Proti konci loňského roku se zvýšila o 44 procent. Vyplývá to z údajů poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Největší transakcí v prvním čtvrtletí bylo opětovné projednání nájmu firmy Tchibo v industriálním parku Panattoni Park Cheb o velikosti 102 200 metrů čtverečních. Druhou největší nájemní transakcí byl předpronájem o velikosti 28 000 metrů čtverečních v parku VGP Park Vyškov, kterou uzavřela nezveřejněná maloobchodní firma.

Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku na konci března meziročně klesl o 0,8 procentního bodu na 3,6 procenta. V porovnání s koncem loňského roku klesl o 0,6 procentního bodu. Nejnižší byl v Praze a okolí, a to dvě procenta. Celkově je v současné době na trhu 329 100 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k nastěhování.

Plocha nově dokončených skladů a výrobních hal v prvním čtvrtletí meziročně klesla o dvě třetiny na 68 000 metrů čtverečních. Haly vznikly v pěti průmyslových a logistických areálech. Největší byla budova v CTParku Bor o rozloze 28 200 metrů čtverečních. Hala byla v době dokončení plně obsazená maloobchodní společností Primark.

Na konci března bylo ve výstavbě dalších 557 500 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, mezičtvrtletně o 83 procent více. Více než pětina se nachází v Praze a okolí, 20 procent připadá na Plzeňský kraj, na Moravskoslezský kraj 15 procent. Celková plocha moderních průmyslových a skladových prostor určených k pronájmu meziročně vzrostla o šest procent na 9,17 milionu metrů čtverečních.

Nejvyšší nájemné průmyslových a logistických nemovitostí v porovnání se stejným obdobím loňského mírně vzrostlo na 4,80 eura (zhruba 125 korun) za metr čtvereční měsíčně. U kancelářských vestaveb zůstalo 8,50 až devět eur (asi 220 až 234 Kč) za metr čtvereční.

Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account