Pražské domy - byty - střechy - bydlení

V Praze chybí desetitisíce bytů. Bytová výstavba nestíhá tempo, jakým se lidé do Prahy stěhují. Přesto počet obydlených bytů stoupá… Co vyřeší pražskou bytovou krizi?

V Praze chybí 80 000 bytů,“ uvádí Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa, a vypočítává, že aby se stav napravil, je potřeba stavět přibližně 8 000 bytů ročně. V Praze se přitom v posledních deseti letech stavělo zhruba 5 000 bytů ročně. Deficit se tak prohlubuje.

Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), je v odhadu počtu chybějících bytů „skromnější“. „Potřebovali bychom, aby se každý rok postavilo alespoň 8 až 9 tisíc bytů. Aktuálně jsme přibližně na polovině. Tím každoročně nedostatek bytů v Praze stále narůstá. Aktuálně chybí až 30 tisíc bytů,“ uvedl v polovině prosince loňského roku pro SeznamZprávy.cz.

Přitom podle dat ze Sčítání lidu počet obydlených bytů v Praze rychle stoupá. V posledních deseti letech dokonce tempem přesahujícím 15 %.

Graf 1: Vývoj počtu obydlených bytů v Praze

Sčítání lidu - počet obydlených bytů v PrazeZdroj: ČSÚ, EMA data

Spolu s počtem obydlených bytů ovšem přibývá i bytů neobydlených. Český statistický úřad (ČSÚ) ovšem upozorňuje, že z definice neobydlený byt nemusí být prázdný: „Reálně se stává, že člověk, který bydlí kvůli svému zaměstnání v pronajatém bytě ve velkém městě, má svou domácnost i více než 100 km daleko. Protože však za svou rodinou pravidelně dojíždí každý víkend, tak se během sčítání lidu sečetl v místě, kde má rodinu i domácnost. Byt, ve kterém tráví dotyčný pracovní týden, se tak z hlediska statistické definice sice jeví jako neobydlený.“ Neobydlenými byty z definice jsou i např. druhé „víkendové“ byty na horách či chalupy.

V roce 2001 uváděl Český statistický úřad 61 519 neobydlených bytů v Praze. Do roku 2021 jejich počet vzrostl na 93 627 a tvoří 13 % pražského bytového fondu.

Zákony chrání spíše nájemníka, zbavit se nepoctivců je hodně náročné a může trvat dlouhé měsíce. Mnozí nájemníci byt během užívání zdemolují tak, že ani nejvyšší možná kauce ve výši tří měsíčních nájmů nemusí na úhradu všech škod stačit,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol, a dodává: „Mnozí majitelé bytů proto rezignují na pravidelný roční výnos z nájemného, který často přesahuje sto tisíc korun ročně, a vystačí si s „prostým“ růstem ceny jejich bytu.“

Nájemní trh je přitom v Praze poměrně rozvinutý. Zatímco v některé z forem vlastnického bydlení (včetně družstevního) žije polovina pražských domácností, v nájmu bydlí třetina domácností.

Graf 2: Právní důvod užívání bytu v Praze

Sčítání lidu - právní důvod užívání bytu v PrazeZdroj: ČSÚ, EMA data

Podíl domácností bydlících v nájmu v Praze je významně vyšší než v České republice. Když k tomu připočteme, že zejména Praha je místem, kde jsou „neobydlené byty“ nejčetněji využívány k dočasnému bydlení z důvodu zaměstnání, podíl bytů k pronájmu je ještě vyšší – a rozdíl oproti celorepublikovému průměru také.

Graf 3: Porovnání právního důvodu užívání bytu v Praze a v České republice

Sčítání lidu - porovnání právního důvodu užívání bytu v Praze a v ČRZdroj: ČSÚ, EMA data

Ať vezmeme „optimistický“ počet 30 000, nebo „pesimistický“ 80 000 chybějících pražských bytů, vše by mohla pokrýt bytová výstavba. Podle poslední analýzy developerské společnosti Central Group je aktuálně v přípravě výstavba 137 tisíc bytů.

Graf 4: Počet bytů v přípravě v Praze

Počet bytů v přípravě v PrazeZdroj: Analýza Central Group, data k 16. 11. 2022

Bytová výstavba bývá podceňovaná, její potenciální přínos pro ekonomiku je přitom ze všech segmentů stavebnictví největší. Pomalé povolování nejenže brzdí rozvoj celé země, ale stát přichází o miliardy na daních. Z nové výstavby totiž velmi profituje. Každý nový byt v Praze přináší státu jen na DPH v průměru 1,5 milionu korun. A dalších zhruba 250 tisíc korun navíc pak inkasuje Praha na ‚dobrovolných‘ příspěvcích od investorů,“ upozorňuje zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Bytovou krizi by mohla vyřešit rychlejší výstavba připravovaných projektů. Potíž je ale s povolovacím řízením. „Loni se v české metropoli povolilo rekordních více než 8 tisíc bytů v bytových domech. To bylo nejvíce od roku 2007. Letos za první tři čtvrtletí prošlo povolovacím procesem ale zatím jen zhruba 3 300 bytů,“ uvádí analýza Central Group.

Pokud by se navíc podařilo přesvědčit majitele prázdných bytů, aby je nabídli na nájemním trhu, mohla by být pražská bytová potřeba naplněna. K tomu by ale museli majitelé nájemních bytů získat více práv a musela by být snížena ochrana nájemníků. Ač to může znít „antisociálně“, nižší ochrana nájemníků by prospěla i jim – rozšířil by se počet pronajímatelů a vyšší nabídka nájemních bytů by vedla k nižšímu nájmnému. Stejně jako vedla deregulace nájemného ke snížení tržních nájmů a uvodlněnění nevyužívaných bytů.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account