Prodejní ceny nových bytů v Praze v průběhu prvního pololetí meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta na 108 261 korun za metr čtvereční.

Počet prodaných bytů od ledna do června 2020 meziročně klesl o čtyři procenta na 2 400. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Za posledních pět let stouply ceny novostaveb v hlavním městě o 95 procent.

“Dopad pandemie na ceny nových bytů se dosud nepotvrdil. Naplňuje se prognóza, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,” uvedl podle serveru České noviny generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Michálek.

V období od dubna do června, tedy ve druhém pololetí, developeři prodali nejvíc dvoupokojových bytů (42 %). Nejvíce táhly městské části Praha 5 a Praha 4.

Koronavirová opatření se na realitním trhu samozřejmě odrazila. Potvrdili to i společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle nich se ve druhém čtvrtletí prodalo o zhruba 1,1 tisíce bytů méně, než ve stejném období roku 2019.

Počet bytů v nabídce developerů meziročně vzrostl ve sledovaném období zhruba o desetinu na 5 800, oproti letošnímu prvnímu čtvrtletí se zvýšil o 22 procent. Téměř 60 procent “zásob” je ve čtvrté, páté a deváté pražské městské části.

“Zásoba nových bytů oproti minulému čtvrtletí posílila o 1050 jednotek, což je nejvyšší nárůst, jaký jsme za dobu sledování trhu zaznamenali. Developeři reagovali na v poslední době opětovně rostoucí poptávku po bytech a rozhodli se s uvedením nových projektů nečekat,” upozornil majitel Central Group Dušan Kunovský.

Průměrná nabídková cena bytů v cenících developerů meziročně vzrostla o čtyři procenta na 112 154 korun za metr čtvereční.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account