Domy - město - bydlení

Poslední roky rostou ceny nemovitostí napříč celým Českem. Jen v roce 2020 vzrostly požadavky prodávajících u bytů v průměru o 15 %. Co za tím stojí?

Nejvíce stouply ceny v Královéhradeckém kraji, a to o 29 %. Jediným krajem, kde se v prosinci 2020 inzerovaly byty levněji než začátkem téhož roku, byl Karlovarský.

U pronájmů je situace jiná. Ceny na většině území spíše stagnovaly. V Praze dokonce klesly o 11 %.

Čím to bylo způsobené? Podívali jsme se kromě cen i na vývoj nabídky (počtu nemovitostí na prodej) a poptávky (průměrné doby od zveřejnění inzerátu po jeho zmizení) za delší období. Konkrétně jsme porovnali první čtvrtletí roku 2019 s posledním v roce 2020.

Ceny bytů na prodej vzrostly všude. Naopak průměrná doba inzerce se všude zkracuje. Na začátku roku 2019 to bylo téměř 3 měsíce a koncem loňského roku již jen 69 dní. To značí větší zájem ze strany kupujících.

Růstu cen napomáhá i ztenčující se nabídka na většině území České republiky. Koncem roku 2020 jsme evidovali o téměř 10 % méně nemovitostí na prodej než začátkem roku předešlého.

Proč ale tak výrazně nerostlo i nájemné? I z pohledu dvouletého časového období v téměř všech krajích byl růst cen menší než 10 %.  Zde je odpověď.

Průměrná doba inzerce se prodlužuje, a to značí menší poptávku. Proti výraznému růstu nájemného hovoří i čísla o nabídce. Na rozdíl od prodejů jsme u pronájmů registrovali v posledním čtvrtletí roku 2020 o 3,7 % více inzerátů, než tomu bylo začátkem roku 2019.

Za růstem cen nemovitostí mohou být samozřejmě i jiné faktory, jako klesající sazby hypoték, které podporují poptávku. To má vliv na zkracující se dobu inzerce a jsem u znovu u toho, co nám říkají výše uvedená data. Jak se učí v základech ekonomie, pokud roste poptávka a zároveň klesá nabídka, tak ceny rostou. A přesně toho jsme svědkem na realitním trhu v posledních letech.

Autor je spoluzakladatel Valuo.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account