Panelový dům s balkony

Prodeje bytů v loňském roce meziročně klesly o 26 procent a domů o 42 procent. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Valuo.cz z dat katastru nemovitostí a z veřejných nabídek. Podle analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams se prodej luxusních bytů propadl meziročně o 37 procent, průměrné ceny prodaných bytů razantně neklesly.

Bytů se podle průzkumu Valuo.cz loni prodalo 4252 a domů 2834, nejvíce v Praze. V metropoli bylo prodáno bytů 1386, meziročně o 12 procent méně, a domů 132, tedy proti předchozímu roku o sedm procent méně. Meziroční pokles prodejů znamená, že se nabídky hromadí na realitních serverech, od prosince 2021 se počet nabízených bytů v Česku podle analýzy zdvojnásobil.

Ceny nových i starších bytů a domů podle Valuo.cz za posledních šest měsíců klesly o 11 procent. Svého vrcholu dosáhly ceny bytů v březnu 2022, kdy se byty prodávaly v průměru za 78.700 korun za metr čtvereční. Ceny domů dosáhly maxima o dva měsíce později, v květnu 2022 měly domy průměrnou cenu 39.645 korun za metr čtvereční.

Vlivem vysoké poptávky byly v roce 2021 obvyklé prodejní ceny nemovitostí vyšší než ceny v inzerátech. Nyní jsou o šest procent nižší než ty v době ukončení inzerce. “Skutečné prodejní ceny aktuálních nabídek na realitních portálech však budou pravděpodobně ještě nižší (než inzerované ceny). Ve čtvrtém kvartálu roku 2022 se 16 procent nabídek bytů zlevnilo ještě v průběhu inzerce, a to v průměru o 290.000 korun za metr. Rok předtím to bylo jen deset procent,” řekl zakladatel webu Radek Šitera.

Realitní kancelář Svoboda & Williams uvedla, že průměrná cena prodané luxusní nemovitosti byla na konci roku 153.434 Kč za metr čtvereční, což je v pololetním srovnání o 0,6 procenta víc. Cena novostavby o velikosti 91,4 metru čtverečních v průměru dosáhla 158.412 Kč, pololetně o 0,8 procenta méně. V Praze 1 průměrná cena metru čtverečního novostavby dosahovala 213.441 korun, nejlevněji bylo možné pořídit novou nemovitost v Praze 9, a to v průměru za 119.981 Kč za metr čtvereční.

Data za loňské čtvrté čtvrtletí podle kanceláře ukazují setrvalý pokles poptávky. “Ekonomické potíže způsobené energetickou krizí, boj centrálních bankéřů s běsnící inflací a propad české ekonomiky do recese výrazně ovlivňují i realitní trh. Jeho atmosféra připomíná dusno před přestřelkami ve filmových westernech Sergia Leoneho: aktéři strnule vyčkávají a nervy vibrují,” řekl Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Oba průzkumy potvrdily to, že se zvedly nájmy. Pronájmy v Praze podle Valuo.cz stojí průměrně 354 korun za metr čtvereční, meziročně o asi 24 procent víc. Republikový průměr je 261 korun za metr čtvereční, proti předchozímu roku je vyšší o 11 procent. Index nájmů S&W tvrdí, že se v centru Prahy nájmy u malometrážních bytů 1+kk až 2+1 vyšplhaly až o 40 procent na průměrných 31.030 korun. Průměrně stoupl nájem na 39.800 korun, meziročně o 14,7 procenta.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account