Jak vidí realitní trh v roce 2021 zakladatelé Realitního vzdělávacího institutu? Více než pozitivně. Daňový balíček bude pro zaměstnance znamenat 130 miliard korun v peněženkách, a tak se dá očekávat, že ti vícepříjmoví si koupí byt nebo pozemek na úvěr. To ostatně platí už letos. Podle realitních kanceláří se změnila se skladba lidí, kteří kupují nemovitosti – často přemýšlejí investičně a dlouhodobě.

„Jestli koronavirovou pandemii někdo odnesl, je to trh nájemního bydlení,“ upozornila Ivana Cikánková na propady cen nájmů. A Robert Hanzl dodal, že poptávka po nemovitostech je obrovská a na trhu se aktuálně prodá téměř cokoliv. „Ceny asi ještě půjdou mírně nahoru, ale určitě ne skokově. Ale bude co prodávat? Potřebujeme, aby developeři stavěli, ale oni nestaví – nemají lidi, zahraniční dělníci z východu tady nejsou a stavby stojí a zpožďují se. Žádný developerský projekt dneska není v termínu a nové se nerozbíhají. Tady vidím největší problém, který dneska máme. Je potřeba zrychlit výstavbu, aby se na trh dostaly nové byty.“

Dron sám o sobě neznamená kvalitní servis

Realitní vzdělávací institut byl založený v roce 2017 na základě poptávky trhu po kvalitním vzdělávání. Během dvou měsíců od založení uspořádal konferenci; lístky se tehdy prodaly za čtyři dny a přišlo 550 lidí. RVI se tak rychle dostalo do povědomí realitních makléřů i kanceláří. „Před námi byl realitní zákon a věděli jsme, že se chystají zkoušky,“ poznamenala Ivana Cikánková a dodala: „Přicházíme se zajímavými tématy a chceme udávat trendy realitního byznysu. Jako dobrý krok se ukázalo propojení s FINfestem, kdy se na jedné konferenci prezentoval trh financí a realit. Je to velká budoucnost z pohledu funkčnosti a příležitostí, které taková synergie nabízí.“

Na její slova navázal Miroslav Jonáš: „Od konkurence se lišíme jednou zásadní věcí – u nás nesmí školit teoretici. Jsme jediná firma, kde všichni školitelé jsou lidi z praxe.“ Jak dodal, v případě zkoušek odborné způsobilosti mají realitní makléři největší problém s písemným testem, a to s variantou 1, částí Katastrální zákon. Zhruba 20 % makléřů zkouškami neprojde.

„Pozitivní je, že chodí hodně lidí, kteří zkoušku dělat nemusí, ale chtějí si prověřit svoje znalosti a dávají nám zpětnou vazbu,“ konstatovala Ivana Cikánková. „Je vidět velký rozdíl v pojetí práce realitních makléřů napříč republikou. Myslím, že Pražáci jsou těžce mimo, pokud si myslí, že když makléř nedělá videoprohlídky, nemá dron a skvělý web, tak nedělá svoji práci dobře. Takhle to nefunguje. Na trhu je řada kvalitních makléřů z různých regionů republiky, kteří mají skvělé znalosti a dělají svoji práci dobře, ale nepoužívají nejmodernější technologie – a netváří se jako pupek světa. Cílem makléře by měl být dobře odvedený servis pro klienta a spokojený klient. To nutně neznamená, že musím vzít celou škálu zbraní, které mám a nasadit svůj arsenál na každý případ. Zejména nováčci jsou z toho velmi frustrovaní a vidím to i na facebookových skupinách.“

Bude umět ekonom prodat nemovitost?

Jedním z těch, kdo byl při vzniku realitního zákona hodně aktivní, je Robert Hanzl. Navíc se mu před rokem podařilo v rámci realitní konference spojené s FINfestem uspořádat tiskovku s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou k tehdy ještě připravovanému realitnímu zákonu.

Příprava zákona byla zdlouhavá a prošla trnitou cestou. Už teď je jasné, že tak jako další přijatá legislativa, bude muset i tato v některých bodech projít novelizací. Co podle Roberta Hanzla v realitním zákonu konkrétně chybí?

„Podle mého názoru je pro kultivaci trhu důležité například to, aby si firmy nemohly dělat zkoušky odborné způsobilosti vlastní cestou, ale aby je mohl dělat ten, kdo je nezávislý na trhu. Druhá věc, která se do zákona dostala alespoň v kontextu pojištění, je oddělení realitního makléře a realitní kanceláře. My bychom tento bod chtěli dotáhnout dál: bylo by fajn, kdyby byl začínající realitní makléř koncipient, který by musel nastoupit pod realitního makléře seniora (jak to funguje v řadě jiných zemí), a teprve po nějaké době praxe – stejně jako u advokátů – by mohl složit zkoušku odborné způsobilosti. Nesouhlasím s tím, že s vysokoškolským diplomem (právního, ekonomického, stavebního nebo marketingového směru) mohu pracovat v realitách. Kde je zaručeno, že tito lidé budou umět prodat nemovitost? A myslím si, že by v zákoně nemuselo být pojištění pro realitní makléře, kteří svou práci dělají na účet realitní kanceláře. Velká výzva je také placení DPH – buď ať ho platí všichni, nebo nikdo. Jde o nerovnost mezi makléři – sólisty, kteří přijímají peníze na své účty, oproti realitním kancelářím. Trh má být pro všechny stejný a mají být nastavena férová pravidla. Finanční zprostředkování si s tím poradilo, nemá DPH žádné – a je to o silné lobby firem, které to tenkrát vybojovaly. Na zákoně bude ještě hodně práce, ale každopádně jsem rád, že je realitní byznys ukotven legislativně.“

 

Jak probíhají zkoušky odborné způsobilosti a co realitní makléře čeká? Proč zhruba 20 % lidí zkouškami neprojde?  Proč jsou mezi makléři napříč republikou v rámci kultivace trhu nůžky obrovsky rozevřeny? Proč je v realitním byznyse důležitý také ženský element? A co konkrétně Realitní vzdělávací institut chystá v roce 2021?

Více informací naleznete ve videu.

 

 

Ivana Cikánková

Lektorka a konzultantka pro realitní trh

Ivana je lektorka a konzultantka pro realitní trh (realitní kanceláře, makléře), aktivní realitní makléřka a zakladatelka projektů Ženy v realitách a Realitního vzdělávacího institutu.

Je absolventkou Karlovy univerzity, Fakulty tělesné výchovy a sportu. Svou realitní kariéru započala v roce 1998. V roce 2005 zahájila spolupráci na pozici obchodní ředitelky s realitní kanceláří kanceláří Mexx (vedení týmu až 80 makléřů, zvýšení obratu společnosti během jednoho kalendářního roku o 270 %, jen produkce v oddělení prodeje bytů stabilně 8–10 milionů Kč měsíčně).

Od roku 2007 byla spolumajitelkou značek Union Partners a Union Partners Centrála, které po jejím odchodu na mateřskou dovolenou byly úspěšně prodány. Založila a úspěšně vede projekt www.zenyvrealitach.cz – heslem projektu je „Přibližujeme společně svět realit lidem“.

Ivana je také autorka knih „Jak prodat nemovitosti s maximálním ziskem“, „Jak se nespálit při prodeji nemovitosti“ a online kurzu „Home staging v praxi“. Organizuje a realizuje vzdělávací akce pro makléře v ČR a na Slovensku.

Je spoluzakladatelkou Realitního vzdělávacího institutu a Odborných realitních konferencí, spoluautorkou a členkou odborné poroty ankety Realiťák roku.

 

 

Robert Hanzl

Generální ředitel NEXT REALITY

V realitách začínal v roce 2003, v roce 2006 založil společnost NEXT REALITY, v roce 2016 odstartoval model franšízové sítě NEXT REALITY PARTNER. Je aktivní v celém oboru a snaží se přispívat ke kultivaci realitního prostředí. Člen výkonné rady ARK ČR, spoluzakladatel Realitního vzdělávacího institutu a Odborných realitních konferencí, spoluautor ankety Realiťák roku, předseda sekce Realitní při Hospodářské komoře hl. města Prahy.

 

 

Miroslav Jonáš

Specialista na realitní právo, finance, investice, oblast exekucí, insolvencí a daní

Spoluzakladatel M&M reality holding a.s. Specialista na realitní právo, finance, investice, oblast exekucí, insolvencí a daní. Úspěšně založil a vede projekt Realitní maturita.

Miroslav podniká od vysoké školy, první firmu založil ve dvaceti letech. V roce 1998 založil se společníkem virtuální velkoobchod se stavebním materiálem a už v roce 2001 dokázali překonat obrat 100 milionů korun v prodaném materiálu. V roce 2005 založil se společníkem M&M reality holding a.s. a vzal si na starost mj. oddělení práva, financí a investic. Tomu se věnoval celých deset let a nasbíral nepřeberné množství zkušeností, zejména z oblasti exekucí, insolvencí a daní. Na podzim roku 2014, kdy všechny firmy holdingu dohromady dosahovaly hrubého příjmu kolem tři čtvrtě miliardy korun, se rozhodl odejít a začít se věnovat vlastním projektům.

Na trhu působí jako privátní realitní investor se zaměřením na retailovou klientelu: vykupuje drobné nemovitosti jak od klientů, tak v dražbách, a následně je prodává. V Centru realitních investorů úspěšně zhodnocuje peníze mnoha klientů. Působí jako konzultant pro realitní trh nejen pro privátní klientelu, ale i banky, některé exekutorské úřady a insolvenční správce. Založil a úspěšně vede projekt www.realitnimaturita.cz.

 

 

Ondřej Jaroš

Jednatel ve společnosti Jaroš & Partners Real Estate

V realitách se pohybuje od roku 2008. Působí jako jednatel ve společnosti Jaroš & Partners Real Estate, kde mám na starost 25 realitních makléřů. Věnuje se také externímu školení makléřů a manažerů po celé ČR. Aktivně se stále věnuje i realitám jako makléř. Je jedním ze spolumajitelů Realitního vzdělávacího institutu (RVI), který školí a vzdělává makléře po celé České republice. Pod Realitní vzdělávací institut také spadá Realitní Akademie, kde má pozici managera celého projektu.

 

Realitní vzdělávací institut

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account