koupelna

“Zasloužený odpočinek“, „podzim života“ – poetická synonyma pro život v penzi. Aby se však naplnila očekávání, která tato sousloví evokují, musíme být na penzi připravení nejen finančně, ale i z hlediska bydlení. Proto velká část Čechů ve věku nad 50 let uvažuje o rekonstrukcích, které jim ve stáří zajistí nezbytný komfort.

Vyplynulo to z aktuálního výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) mezi lidmi ve věku 50–65 let.

Drtivá většina Čechů (80 %) ve věku 50+ počítá s tím, že v domě či bytě, kde nyní bydlí, prožije i podzim svého života. Se stěhováním se na důchod počítá jen 20 % z nás, přičemž hlavním důvodem je snaha najít si menší bydlení nebo se trvale usadit na chalupě či chatě, kde dosud trávíme jen volné chvíle.

Češi si uvědomují, že je nutné se na stáří připravit nejen finančně, ale i z hlediska bydlení. Podle výzkumu AČSS totiž polovina Čechů ve věku 50–65 let uvažuje, že provedou rekonstrukci bytu či domu, aby v něm mohli pohodlně žít i v pozdním věku. Ostatní (28 %) se zatím pro tyto úpravy nerozhodli a pouze 24 % o žádných změnách neuvažuje.

Za nejdůležitější úpravy bydlení, které zajistí potřebný komfort i v pozdním věku, považují Češi především bezbariérové řešení koupelny, úpravy v ložnici, protiskluzové povrchy, instalaci madel a zábradlí, celkové bezbariérové řešení bytu či instalaci bezpečnostních čidel.

 

 

Nutnost uzpůsobit si bydlení na stáří potvrzují i architekti: „Pokud jsme na to, že v bytě či domě prožijeme stáří, nemysleli již při jeho koupi, je dobré se při pozdějších rekonstrukcích zaměřit zejména na tři oblasti, které nám zvýší komfort bydlení v pozdním věku. Jsou to hygiena, spaní a vaření. S tím souvisí například pořízení sprchových koutů, které jsou seniory vhodnější než vana. Při rekonstrukci sociálního zařízení je určitě dobré myslet na detektor pádů, ale třeba i na vyšší WC,“ říká Josef Zumr z ateliéru Zumr architekti, a doplňuje: „V případě rekonstrukce kuchyně doporučuji zvolit vyšší kuchyňskou linku a snadno dostupné skříňky. Samozřejmostí by mělo být vybavení spotřebiči, které usnadní život, jako je myčka nebo mikrovlnná trouba. A pokud neděláme větší rekonstrukce, pomůže alespoň výměna nábytku – například je dobré pořídit si vyšší postele, ze kterých se lépe vstává.“

Rekonstrukce spojené s uzpůsobením bydlení pro seniorský věk chtějí Češi nejčastěji financovat z úspor (73 %), menší část respondentů by využila financování úvěrem.

 

Výzkum Asociace českých stavebních spořitelen proběhl v květnu 2021 na reprezentativním vzorku (500 respondentů) české populace ve věku 50–65 let. Výzkum se uskutečnil pomocí Instant Research.

 

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account