dům

Stovky tisíc korun navíc zaplatí všichni, kdo začnou po Novém roce stavět nový rodinný dům. I na ty nejmenší novostavby se totiž začne vztahovat evropská směrnice nařizující stavět takzvané „téměř nulové“ budovy. To znamená s extrémně nízkou energetickou spotřebou. Aby se toho dosáhlo, musí se zvolit mohutnější zateplení a instalovat spousta technologií včetně rekuperace.

Stavba se tím prodraží v průměru o deset až patnáct procent. U rodinného domu za čtyři miliony korun tak majitel zaplatí navíc 400 až 600 tisíc korun.

A kolik tedy ušetříme?

Kromě silnější obálky, která zajistí menší tepelnou výměnu s okolím, bude muset každý i ten nejmenší dům obsahovat i spoustu dalších nákladných technologií. Žádný dům se neobejde bez regulovaného vytápění a větrání, tedy známé rekuperace. Nutná bude také správná volba osvětlení, aby bylo co nejúspornější. Hodnot požadovaných evropskou směrnicí však nepůjde dosáhnout bez alespoň částečného využití zásobování z obnovitelných zdrojů. Střechy nových domů tak pokryjí solární panely, někdo bude muset využít i tepelná čerpadla.

Všechny tyto technologie jsou jednak drahé v okamžiku pořízení a instalace, navíc vyžadují pravidelnou a pečlivou údržbu a kvalifikovaný servis. I to něco stojí bez ohledu na to, že se něco porouchá. Takové opravy například rozbité rekuperační jednotky se mohou vyšplhat i na desítky tisíc korun. I s tím budou muset majitelé nových domů postavených po Novém roce počítat. Bez dalších nákladů na opravy přesahuje návratnost těchto technologií pětadvacet let.

Francouská okna nechte zavřená

Zastánci energeticky úsporných budov sice chlácholí slovy o tom, že lidé díky nižší spotřebě energií ušetří a vyšší náklady se jim časem vrátí. To je ale hodně zkreslené. Aby se energetické úspory opravdu projevily, museli by obyvatelé takových domů výrazně změnit způsob chování. Museli by se bezvýhradně spolehnout na rekuperaci a prakticky se rozloučit s klasickým větráním. O velkých francouzských oknech otevřených většinu roku a propojujících interiér domu s přilehlou zahradou či dvorem ani nemluvě. Právě to na rodinných domech mnoho lidí tak oceňuje, bohužel to ale jde proti trendu úspor energií.

To ale nevadí bruselským úředníkům, kteří prostě v rozporu s přáním lidí rozhodli, jak budou muset bydlet. Energeticky úsporné domy dosud tvořily jen nepatrný zlomek výstavby, jejich podíl na nově postavených rodinných domech se trvale pohybuje pod deseti procenty. Nyní se tato menšina bruselským diktátem stane jedinou možnou volbou.

Co na tom, že takové domy devíti lidem z deseti nevyhovují. Hlavně že splníme normované tabulky boje proti globálnímu oteplování. Že to v praxi žádný významný dopad na životní prostředí mít nebude, protože nikdo energiemi šetřit nebude, nejspíš vůbec nevadí. Prostě bruselský ekologistický vlk se nažere a ovce v podobě domácnosti bydlící ve vlastním rodinném domě zůstane celá. Jen o stovky tisíc korun chudší.

 

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

1 komentář
 1. Aleš Čiháček 3 měsíci

  Pane Korče,

  musím reagovat na několik nepravd, které zde píšete.

  1) Povinnost stavět i menší budovy s témět nulovou spotřebou energie platí již rok, tzn. od 1.1.2020, viz https://www.energeticky-stitek-domu.cz/
  Nutnost náhle zdražovat z tohoto důvodu o rok později mi přijde lichá.

  2) “žádný dům se neobejde bez rekuperace” – Toto opět není pravda. Žádný takový předpis neexistuje, pokud ho znáte, napište. Využití rekuperační jednotky je jednou z řady možností, jak docílit vyhláškou stanovených hodnot. Rekuperační jednotka je nutná pouze v případě některých dotačních titulů, které motivují stavebníky stavět v mimořádně úsporném standardu. Naprostá většina staveb se i po zpřísnění (před rokem) staví bez rekuperací 🙂

  3) Také píšete, že se obyvatelé domů budou muset rozloučit s klasickým větráním a výhradně se spolehnout na rekuperační jednotku. Ani to není pravda a je zřejmé, že této problematice příliš nerozumíte. Rekuperaci, tedy větrací jednotku se zpětným získáváním tepla využijete zejména v zimě, kdy běžným větráním byste jinak ztratili teplo. A pokud máte možnost v létě stále větrat (francouzskými) okny, pak jistě uděláte lépe, když rekuperaci vypnete a takto uděláte – nebude Vás k tomu nutit výrobce, předpisy, ani bruselský diktát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account