Máme za sebou rok ve znamení pandemie a nastupující krize. Jaký byl a jaký bude ten letošní? Rok 2020 nabídl realitnímu trhu značné příležitosti a stále výhodné ceny hypoték. Vidíme také, že urychlil trendy, mimo jiné trend stěhování do příměstských oblastí.

Pevně doufáme, že nový rok přinese návrat do běžného fungování, postupnou stabilizaci všech oblastí a návrat běžného života včetně sociálních kontaktů. Očekáváme pozvolné zdražování hypoték, další investiční příležitosti a posilování role výběru nemovitostí v online prostředí.

Jaký byl rok 2020?

Jednoznačně ve znamení pandemie. Ta ovlivnila způsob práce, zkomplikovala osobní jednání a vyřizování na úřadech a také i do našeho segmentu přinesla více práce z domova a videonkonferenčních jednání. Některé společnosti využily příležitosti ke změnám organizační struktury nebo k nabrání sil do dalšího období. Velké komplikace přinesl firmám, které se starají o správu budov a komunikaci s nájemci.

Vidíme ale, že u lidí, kteří kupují nemovitosti na bydlení, se vlivem pandemie, karanténních opatření, lockdownu a posilování způsobu práce home office, výrazně posílil zájem o bydlení v okolí měst, zejména pak v okolí Prahy nabízející nejvíce pracovních příležitostí.

Silným fenoménem roku 2020 a vlivem, který trendu prospívá, byly relativně levné hypotéky, které stále ještě trh nabízí. Doba proto přála pořizování nemovitosti, ať už pro vlastní bydlení nebo jako investice a výhodné uložení prostředků. Na trhu nebylo moc podobně výhodných a stabilních investičních segmentů.

Lidé také v době nepřející osobním kontaktům výrazně více vybírají nemovitosti na internetu. Stále lépe se orientují v nabídce, umějí lépe využívat nejrůznějších porovnání a aplikací, nebojí se využívat ani virtuálních prohlídek.

Jaký očekáváme rok 2021?

Pandemie covid-19 a z ní plynoucí ochlazení ekonomiky přinesou v letošním roce pro mnoho domácností nelehké období poklesu příjmů a riziko ztráty zaměstnání. Trh s nemovitostmi se ale pod vlivem pandemie  nezastaví. Zároveň rok 2021 nabídne zajímavé investiční příležitosti. Očekáváme další nárůst poptávky po realitách jako investiční komoditě. Predikujeme, že porostou investice do nemovitostí, zejména v žádaných lokalitách okolí Prahy.

V roce 2021 pak budou velmi nízké sazby hypoték lehce narůstat, ale zejména v prvním pololetí neočekáváme změnu nijak dramatickou. Záležet bude samozřejmě na vývoji celé ekonomiky. Pokud se bude dařit vzdorovat nástupu krize ekonomickému celku, bude to mít pozitivní vliv i na hypotéky a pořizování bydlení.

Růst významu online prostředí pro realitní segment bude dle našeho názoru dále pokračovat. Lidé si v roce 2020 na tento fenomén ještě více zvykli a jeho výhod se nebudou chtít vzdát. I když se některé modely fungování změní, základ v našem stabilním segmentu zůstane stejný.

 

Egor Khlebnikov, CEO realitní a developerské společnosti Getberg

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account