Rostliny v koupelně - koupelna

Snížení úrokových sazeb Českou národní bankou oživilo trh s nemovitostmi. Kdo chce ale svůj dům či byt zhodnotit a dobře prodat, musí v drtivé většině případů počítat s jeho opravou. Vzhledem k dostupným dotačním programům lze navíc očekávat, že zájem o rekonstrukce ještě poroste, a s ním i nároky na zhotovitele, dodržování termínů a kvality provedení.

Jako první se lidé často rozhodují pro opravu koupelny, která je jak finančně, tak i stavebně náročná.

Po zásahu ČNB hypoteční úrokové sazby klesají, což společně s možností získat dotaci na rekonstrukci starších domů v programu Oprav dům po babičce přináší zásadní oživení trhu. Poptávka v oblasti bytů přitom stále výrazně převyšuje nabídku. Podle Českého statistického úřadu bylo v Praze v roce 2023 dokončeno okolo 6 tisíc nových bytů, ale skutečná poptávka je nejméně dvojnásobná – alespoň 1 000 nových bytů měsíčně.

Převis poptávky tak vede stále více lidí k tomu, že se vydávají cestou rekonstrukce stávajícího bydlení. A tu volí i ti, kteří chtějí byt či dům v budoucnu prodat – kvalitní stav nemovitosti totiž výrazně zvýší úspěšnost prodeje. Nemovitosti v dobrém stavu, s novou koupelnou, zachovalou kuchyní, zateplenou fasádou a plastovými okny, v nabídce dlouho nezůstávají. A naopak – na každou čtvrtou nemovitost, velmi často ve stavu „k rekonstrukci“, musí prodávající dát slevu alespoň 100 tisíc korun, chce-li prodat.

Nemovitosti mimo velká města často vyžadují rekonstrukci

Zájemci o vlastní či investiční nemovitost mají v hledáčku – kromě Prahy, kde ovšem poptávka válcuje nabídku – stále častěji také starší nemovitosti v regionech. Kvalitní rekonstrukce se ale často stává oříškem, protože poptávka po rekonstrukcích bytů a domů stále výrazně převyšuje dostupnou kapacitu stavebních firem. My sami jsme zaznamenali více než 100% meziroční růst poptávky po rekonstrukci koupelen – z loňských 15 milionů v obratu v tomto segmentu na letošních 40 milionů.

Poptávku žene vzhůru několik faktorů. Především jde o zvýšení komfortu vlastního bydlení, kdy stále více zákazníků raději než do exotické dovolené investuje do nové koupelny, která jim bude sloužit další desítky let. A pak je tu již zmíněný zásadní vliv rekonstrukce na hodnotu a prodejní cenu nemovitosti, kterou může v případě dobře odvedené práce zvýšit o 15 až 20 %.

V našem studiu tak často řešíme rekonstrukce koupelen nejen z pohledu stávajících majitelů nemovitosti, ale i kupujících, kteří se zajímají o to, kolik je následné úpravy budou stát. Rekonstrukce koupelny totiž patří k těm nejnákladnějším a nejpalčivějším. Ostatně, bez zateplené fasády se bydlet dá, ale bez koupelny už nikoli.

Poptávku po rekonstrukcích zvýší i úvěry s nízkým úročením

Kapacitu stavebních firem bude letos i v dalších letech vytěžovat také zvýšená poptávka generovaná dotačním programem Oprav dům po babičce. Pro majitele bytů a domů vyžadujících rekonstrukci jde o velmi výhodný způsob, jak zajistit zhodnocení své nemovitosti třeba i s pomocí úvěru, úročeného hluboko pod aktuálními sazbami českých bank (přibližně 3,5 %).

Oprav dům pro babičce: Štědrá dotace v době úspor

Můžeme očekávat, že státní podporu rekonstrukce nemovitostí bude letos značný zájem, stejně jako o související dodávky rekonstrukcí „na klíč“. Zvýšení poptávky ovšem bude nepochybně znamenat problémy s realizací u firem, které nasmlouvají zakázky, aniž by dokázaly odpovídajícím způsobem zajistit součinnost se svými subdodavateli. Už proto je potřeba věnovat maximální pečlivost výběru dodavatele a kontrole provedených prací. Jedině tak budou splněny hlavní cíle rekonstrukce – zvýšení kvality bydlení a hodnoty nemovitosti.

Autor je CEO společnosti Koupelny Syrový

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account