Když si premiér Mirek Topolánek vyslechl plán brněnského primátora na přesun tamního nádraží, tak prý prohlásil: „Tak to je p……a jako Brno.” Stejně vidím praxi makléřů, kteří inzerují nemovitosti brněnským modelem, kde jsou jejich klienty jak prodávající, tak kupující a provizi jim platí kupující.

Opravdu chcete pracovat zadarmo?

Brněnský model předpokládá, že prodávající dává makléři do nabídky nemovitost, ale za zprostředkování mu nehradí provizi. Provizi si makléř musí dohodnout s kupujícím.

Zde je první zádrhel. Realitní zákon výslovně uvádí, že ve zprostředkovatelské smlouvě musí být sjednána výše provize. Bez sjednání provize je taková smlouva neplatná. Na první pohled se Vám může zdát, že neplatná bezúplatná zprostředkovatelská smlouva s prodávajícím není problém. Já bych byl velmi nervózní u exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy, kde se absencí ujednání o provizi, otevírá prodávajícímu snadná cesta, jak mě obejít. Prodávající Vám kdykoliv může oznámit, že je smlouva neplatná a nemovitost si prodá sám nebo předá jinému makléři a Vy nedostane nic. Tím nic, myslím vůbec nic, ani náklady na inzerci, marketing, ztracený čas nebo bezdůvodné obohacení, protože je to makléř, který jako profesionál způsobí neúplným návrhem smlouvy její neplatnost.

Druhým zádrhelem brněnského modelu je, že si jeho využíváním přiděláváte víc starostí, potenciálních rizik a papírování, než je nutné. Pokud je Vaším klientem kupující, tak na vás realitní zákon navalí dvě povinnosti navíc. Jednak předat čerstvý list vlastnictví (což je ten menší problém) a druhak poučit kupujícího o závadách a omezeních váznoucích na nemovitosti. Nesplnění kterékoliv z uvedených povinností dává klientovi možnost odstoupit od smlouvy a rovněž možnost požadovat po Vás náhradu škody.

Zadarmo a navíc špatně

Hlavní přidaná hodnota makléře pro klienta není v tom, že umí natřepat polštáře a zvolit správný filtr na foťáku v telefonu. Realitní makléř je obchodník. Vše ostatní jsou jen doplňky. Makléř, který chodí v tričku, jezdí ve Fabii a nedělá video, ale klientovi prodá nebo koupí nemovitost 10 % nad nebo pod trhem, si zaslouží každou korunu z jeho provize a dělá svou práci skvěle.

Jak by se něco takového mohlo podařit makléři, který zastupuje prodávajícího i kupujícího? Takový makléř není obchodník, ale předražená asistentka, která ví jak jak exportovat inzerát na portál a umí zadat požadavek na zpracování smluv. Takový makléř je v absolutním střetu zájmů, který vylučuje, aby svým klientům poskytl kvalitní služby, tedy vydělal nebo ušetřil peníze. Zákon sice umožňuje zprostředkovávat jeden obchod pro obě strany, což ale neznamená, že je to správně.

Co s tím?

Brněnský model je nevýhodný zejména pro Vás makléře a jeho přežívání je postaveno zejména na neochotě účastníků trhu změnit zaběhlý model a také na neznalosti makléřů o podmínkách jejich podnikání dle realitního zákona. Pokud by přínosem realitního zákona bylo to, že brněnský model zmizí z trhu, tak mělo přijetí zákona smysl.

Brněnský model je nevýhodný i pro Vaše klienty, protože ti dobrovolně strkají hlavu do oprátky střetu zájmů, kdy makléř zastupuje obě strany smlouvy a není tak schopen realizovat svou hlavní přidanou hodnotu v realitní transakci – prodat co nejdráž nebo koupit co nejlevněji. Oboje zároveň není možné.

Díky zrušení daně z nabytí nemovitosti odpadne i poslední argument pro brněnský model, že se díky rozdělení kupní ceny a provize ušetří na daních (díky za tip Michalovi Pazderovi).

Závěrem je potřeba dodat, že vše napsané o brněnském modelu platí do písmene stejně u zprostředkování nájmu, kdy provizi hradí nájemce!

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account