„V posledních šesti měsících sledujeme další vlnu růstu zájmu o nemovitosti v blízkosti hlavního města o 15 %. Zájemci, kteří se rozhodují mezi Prahou a okolím, častěji vybírají bydlení za městem,“ uvádí Jiří Švec z Evropa Realitní kanceláře. Přitom zájem o tyto lokality roste dlouhodobě a ve srovnání s rokem 2015 je o 28 % vyšší.

Dům se zahradou za cenu pražského bytu

Řada lidí se rozhodla, že než na hranici svých možností pořizovat byt v Praze, půjde raději kousek za město. Stále platí, že za cenu pražského bytu lze pořídit za Prahou dům se zahradou. Další vlnu růstu zájmu o nemovitosti okolo hlavního města eskalovala karanténní opatření vlády.

Středočeská města nacházející se do třiceti kilometrů od Prahy v posledních letech zaznamenávají růst zájmu o nemovitosti, a s tím spojený příliv obyvatel. Ceny bytů a domů přímo v metropoli vystoupaly do ještě nedávno nepředstavitelných výšin, a tak se trend stěhování za její hranice značně umocnil.

Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste. Především podél dálnice se rozšiřuje vzdálenost, odkud jsou lidé ochotni do města dojíždět.

Větší zájem je o bydlení poblíž železničních zastávek

V oblastech poblíž železničních stanic je patrné, že zde je o nemovitosti výrazně větší zájem, a ty pak stojí až o 20 procent více než jinde. „Železniční zastávka se stává epicentrem, které mění ceny nemovitostí stejným způsobem jako v Praze stanice metra. A troufám si tvrdit, že jsme teprve na začátku. Městské nájemní i prodejní ceny přestávají pro mnohé zájemce dávat smysl,“ tvrdí Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky, který na českém trhu pokrývá pětinu všech prodejů a pronájmů.

Koronavirová pandemie ovlivnila i nemovitostní trh. A jedním z důsledků je i další posílení poptávky po bydlení v příměstských oblastech. V okolí Prahy je řada lokalit, ve kterých je možné zůstat v dosahu velkoměsta, a přitom žít v klidu venkova.

 

Zdroj: ASPEN, redakčně upraveno

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account