Prodejní ceny starších bytů v ČR na konci prvního kvartálu meziročně vzrostly průměrně o 15 procent na 65.600 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (94.103 Kč/m2), nejlevnější naopak Ústecký kraj (18.082 Kč/m2). Nájemné se zvýšilo v průměru o 2,5 procenta na 250 korun za metr čtvereční měsíčně. V nejdražší Praze bylo 293 korun, v nejlevnějším Ústeckém kraji 143 korun. Vyplývá to z dat společnosti Bezrealitky, které citovala ČTK.

Po Praze byly nejdražší byty v Jihomoravském (61.933 korun za metr čtvereční) a Středočeském kraji (51.005 Kč). Na druhém konci žebříčku se před nejlevnějším Ústeckým krajem umístily Moravskoslezský (24.838 Kč) a Karlovarský kraj (29.662 Kč).

Ceny starších bytů se oproti stejnému období loňského roku se zvýšily ve všech krajích. Na Liberecku více než o dvě pětiny, v Ústeckém a Jihomoravském kraji zhruba o pětinu. Nejméně byty zdražily ve Zlínském (o 2,1 procenta), Jihočeském a Plzeňském kraji (shodně o 7,6 procenta).

Stejné pořadí nejdražších regionů platí také v cenách nájmů. Po Praze jsou nejdražší v Jihomoravském (226 korun za metr čtvereční měsíčně) a Středočeském kraji (212 korun). Totéž platí i na opačném konci žebříčku: Druhé nejlevnější nájemné bylo po Ústecku v Karlovarském (149 korun) a Moravskoslezském kraji (154 korun).

Nejvyšší meziroční růst zaznamenali analytici Bezrealitky na Vysočině (o 18,4 procenta), v Jihočeském (o 11,3 procenta) a Libereckém kraji (o 10,3 procenta). V Olomouckém kraji kleslo o 1,7 procenta. V Praze stouplo o jedno procento, v Plzeňském kraji o 1,6 procenta.

Prodeje starších bytů na serveru Bezrealitky v prvních třech měsících roku v meziročním srovnání klesly téměř o polovinu. Naopak počet pronajatých bytů o desetinu vzrostl. V Praze šlo především o byty s menšími dispozicemi, v regionech nárůst nájemních bytů zajistily především střední a velké dispozice. Důvodem poklesu prodeje je podle Bezrealitky především nižší nabídka.

Pokles cen nelze podle Hendrika Meyera z Bezrealitky očekávat ani u bytů, ani i u nájmů. V prvním případě se na trh nedostalo tolik bytů, aby zvrátily růst cen. Ve druhém se projevuje velký zájem, který je nejvyšší za posledních pět let.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account