podkroví

Ceny nemovitostí raketově rostou a jejich zdražování nebere konce. Příčin je hned několik: nedostatečná nabídka nových nemovitostí, ekonomický růst, zvyšující se příjmy obyvatel, relativně nízké úrokové sazby, zdražování cen stavebních materiálů – anebo stále se zpřísňující normy a předpisy u novostaveb.

Právě přísné technické normy, které jsou v jiných státech doporučené, ale v Česku povinné, jsou mnohdy důvodem, proč se Češi stále častěji pouštějí do rekonstrukcí starších nebo i nebytových prostor.

Stále vyšší požadavky na kvalitu materiálu, staveb a na úsporné, nízkoenergetické a udržitelné bydlení se významně promítají do cen stavebnin, ale i do cen nemovitostí samotných. „Stávající technické normy a předpisy na jedné straně pozitivně ovlivňují například spotřebu energií, na straně druhé se ale negativně podepisují na růstu cen staveb a nemovitostí. Díky nim dnes už de facto nelze postavit byty s nízkým standardem, které by byly levné,“ komentuje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Kvůli tomu Češi stále častěji hledají alternativu, jak si pořídit vlastní bydlení za přijatelnější ceny. „Řada lidí si místo nového bydlení koupí raději starý, mnohdy už nevyhovující byt a pustí se do rekonstrukce. Takových probíhají tisíce každý rok. Pouštějí se do nich převážně mladí lidé, protože si vysoké úvěry na bydlení nemohou dovolit a koupě starého bytu s následnou rekonstrukcí je pro ně cenově dostupnější,“ říká Jiří Šedivý.

 

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account