byt

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v květnu mírně vzrostla. Vyplývá to z ukazatele UniCredit Bank, tzv. Indikátoru napětí na trhu nemovitostí.Ten vzrostl v květnu meziměsíčně o sedm bodů na 0,03 procenta, čímž příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb zůstala nadále prakticky nulová.

“Obrat indikátoru směrem vzhůru je dán zřejmě jen dočasným poklesem výnosu vládních dluhopisů,” uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v Česku v posledních měsících strmě klesala.

Do budoucna Pour očekává opět postupný růst výnosů vládních dluhopisů i hypotečních sazeb, což by mělo stlačit indikátor napětí zpět pod nulu a působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v České republice.

Relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami budou ale nadále přiživovat poptávku po nemovitostech v Ostravě, Jihlavě, Ústí nad Labem, či Pardubicích. Na druhou stranu nákup bytu v Praze, Brně, Zlíně či Plzni je pro investory na průměru již nevýhodný, dodal.

Nákup bytu lze chápat jako investici, jež každý měsíc přináší výnos v podobě nájemného. Pokud roční výnos nájemného očištěný o další náklady a vyjádřený v procentech ceny nemovitosti převyšuje úrokovou sazbu hypoték, jsou na trh ve velkém množství lákáni investoři, kteří inkasují relativně vysoké nájmy a platí nízké úroky z hypoték. Pro jiný typ investorů je zase lákavé, pokud čistá výnosnost nájemného převyšuje výnosy vládních dluhopisů.

Čistá výnosnost nájemného stoupla v květnu na 1,91 procenta z dubnových 1,89 procenta. V březnu byla 1,99 procenta. V únoru činila 2,11 procenta, v lednu 2,16 procenta a loni v dubnu 2,82 procenta. Průměrná sazba hypoték byla podle Hypoindexu v předchozím měsíci 1,98 procenta, před rokem pak 2,3 procenta. Výnosnost desetiletého státního dluhopisu byla v květnu 1,78 procenta proti 0,94 procenta před rokem.

UniCredit indikátor napětí na trhu nemovitostí ukazuje, do jaké míry jsou české nemovitosti pro investory atraktivní. Čím atraktivnější investicí české nemovitosti jsou, tím více tlačí zvýšená poptávka ceny nahoru.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account