byt

V červnu klesl Indikátor napětí na trhu nemovitostí meziměsíčně o 40 bodů hlouběji do záporu na rekordně nízkou úroveň –3,91%, čímž se residenční nemovitosti staly ještě méně výhodnou investiční příležitostí. Příčinou propadu byl jak pokračující růst hypotéčních sazeb (o 38 bodů meziměsíčně), jenž znevýhodňuje nemovitosti v očích hypotékářů a motivuje ve zvýšené míře poptávat nájemní bydlení, tak silný růst výnosů vládních dluhopisů (meziměsíčně odhadem o 56 bazických bodů), který v očích vlastníků úspor zvýhodňuje investice do dluhopisů na úkor nemovitostí.

Nárůst hrubé roční procentní výnosnosti nájemného meziměsíčně o 7 bodů na 3,55 % (pro průměr krajských měst České republiky), k němuž došlo z důvodu rychlejšího meziměsíčního růstu nájmů oproti cenám bytů, byl efektem růstu úrokových sazeb převážen. Nůžky mezi oběma uvažovanými typy investorů se v červnu dále přivřely s tím, jak rychlý růst výnosů vládních dluhopisů znevýhodnil nemovitosti v očích vlastníků úspor relativně více, než učinil o něco pomalejší růst hypotéčních sazeb v očích hypotékářů.

Výnosy vládních dluhopisů nabraly v červnu nový růstový impulz kvůli zrychlující inflaci, jež překonává všechna očekávání, a nabídkové sazby hypoték budou ve svém růstu zřejmě dále pokračovat. To bude v příštích měsících tlačit indikátor napětí ještě hlouběji do záporu. Záporné hodnoty indikátoru napětí předznamenávají budoucí ochlazování poptávky na realitním trhu a zpomalování růstu cen nemovitostí v České republice.

Sázky na pokračující růst cen nemovitostí a obavy z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení zatím udržovaly trh nemovitostí přehřátý, nicméně v dubnu a květnu už dle Bankovní asociace došlo k prudkému propadu poskytnutých hypoték (o 60 % meziročně), což se v cenách nemovitostí promítne se zpožděním. První nepatrné známky ochlazování nemovitostního trhu již možná pozorujeme.

Z dat portálu Realitymix.cz vyplývá, že průměrná nabídková cena bytů v krajských městech vzrostla meziměsíčně o 0,2 % a zpomalila svůj meziroční růst na 22,1 % (z květnové dynamiky 22,9 %), což bylo nejpomalejší tempo růstu za posledních jedenáct měsíců. Na druhou stranu ceny nájmů, živené vysokou inflací, a v Praze i návratem turistů, na průměru přidaly silných 2,5 % a meziroční růst zrychlil na 12,7 %. Nadále očekáváme, že ceny nemovitostí začnou zostra brzdit ve druhé polovině letošního roku a v příštích letech jejich bude jejich růst nižší než inflace.

Při pohledu na jednotlivá krajská města vidíme, že „nejméně nevýhodné“ byly nemovitosti v Ústí nad Labem a Ostravě, zatímco na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno, následované nově Hradcem Králové, který tak odsunul Prahu na třetí příčku. Meziměsíčně klesl indikátor napětí ve všech krajských městech, nejvíce v Jihlavě (o 72 bodů), Hradci Králové (o 67 bodů) a v Ostravě (o 61 bodů). Ve všech případech byl důvodem pokles cen nájmů, v Jihlavě i silný růst cen bytů.

 

Zdroj: UniCredit Bank

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account