online

Omezený pohyb mezi okresy, který v Česku platí již třetí týden, prodeje bytů téměř neovlivnil. Se situací z loňského března a dubna, kdy se prodeje na několik týdnů úplně zastavily, se tak současný stav nedá srovnávat. Vyplývá to z vyjádření zástupců několika realitních firem. Prohlídky se podle nich většinou konají bez účasti prodávajících. Ve větší míře se využívají bezkontaktní technologie.

“Klienti jsou poučeni z loňského roku. Vše se děje s mnohem větším nadhledem a v klidu. Aktivity, které bylo možné odložit, jsou prozatím odloženy, maximum možného řešíme on-line, bezkontaktní cestou. Makléři se připravují, že po skončení dalšího lockdownu budou čelit velkému náporu. Kromě odložených aktivit bude i velká poptávka od nových klientů,” uvedl mluvčí společnosti Re/Max Tomáš Hejda.

Online schůzky

Podle ředitele Maxima Reality Vladimíra Zuzáka nemělo omezení pohybu mezi okresy na realitní trh zatím větší vliv. Jak uvedl, v některých případech je třeba zejména u chalup a chat v regionech odložit plánované prohlídky, ale byty kupuje většina lidí přímo v lokalitě, kde sami v současnosti bydlí. “V roce 2020 přišla karanténa jako šok a realitní trh se opravdu tehdy minimálně na čtrnáct dní úplně zmrazil, nekonaly se žádné transakce. Dnes už máme vše nastavené tak, že se většina schůzek koná online nebo telefonicky. Makléři jsou v kontaktu s prodávajícími i kupujícími, všechny smlouvy kromě kupní je možné odeslat i poštou s autorizovaným podpisem,” doplnil Zuzák.

Ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer dnes uvedl, že současná situace na realitním trhu se s loňským jarem nedá srovnávat. “Je cítit, že lidí jsou nyní v rámci osobního styku opatrnější. Část předvýběrových prohlídek nahradila fotodokumentace nebo 3D prohlídky v rámci domluvy mezi zájemcem a majitelem,” podotkl Meyer.

Také podle jednatele společnosti FérMakléři.cz Jana Boruty žádné drastické propady v poptávce po nemovitostech nejsou vidět, lidé svou bytovou potřebu stále řeší. “V prvních dvou dnech nynějšího blockdownu se systém na chvíli zastavil, protože klienti se rozkoukávali. Někteří odložili své naplánované schůzky. Nicméně v tuto chvíli trh funguje relativně normálně,” doplnil oblastní manažer M&M reality pro Prahu Jan Martina.

A máte na to papír?

Realitní makléř společnosti 4fin Michal Svoboda připomněl, že současná opatření nezakazují prohlídky nemovitostí ani jednání za účelem prezentace nemovitosti na inzertních portálech. Jak uvedl, firma dodržuje veškerá nařízená opatření a klientům z jiných okresů vystavuje příslušná potvrzení.

Fincentrum Reality podle jednatelky Andrey Daňhelové proti loňskému jaru nepociťuje pokles zájmů kupujících, spíše naopak. Jak uvedla, průměr poptávajících na jednu nemovitost se v minulých letech pohyboval maximálně mezi 13 až 14 osobami, nyní je to 17 až 18 lidí. “Manuál ministerstva pro místní rozvoj například jasně uvádí, že prohlídka nemovitosti není návštěva domácnosti ani provozovny, ale jde o schůzku za účelem předvedení nabízené nemovitosti. Na prohlídce může být přítomen makléř, za kupující může být přítomna maximálně jedna osoba či pár, popřípadě po předložení smlouvy též makléř kupujícího v roli konzultanta. Za prodávajícího ideálně nikdo,” uvedla Daňhelová.

“Omezení pohybu mezi okresy zatím poptávku po pronájmech bytů neovlivnilo. Zájem lidí o koupi vlastních chat a chalup k rekreaci se ale oproti posledním třem týdnům mírně zvedl,” dodala manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kořínková.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account