Brno

V Brně se v loňském roce prodalo 951 nových bytů v hodnotě 4,4 miliardy korun, což je o třetinu více než v roce 2019. Metr čtvereční v novostavbách stál v průměru 81 300 korun, tedy o deset procent více než o rok dříve. Informovala o tom společnost Trikaya, která vývoj cen nového bydlení v Brně dlouhodobě sleduje.

“Poptávka po nemovitostech v době pandemie prakticky vůbec neklesla a touha lidí nakupovat je velmi silná. Lidé zkrátka chtějí vyřešit svoji bytovou situaci ještě v době prosperity a dostupných hypoték s velmi nízkými úrokovými sazbami. Motivují je obavy, že by mohli přijít o práci a na úvěr na bydlení už by tak nedosáhli,” uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Ceny nového bydlení v Brně neustále rostou. Průměrná cena za čtvereční metr bytu v novostavbě podle statistik firmy Trikaya v lednu stoupla na 96 400 korun za metr. Mezi jednotlivými dispozicemi bytů je ale výrazný rozdíl. Zatímco metr čtvereční v jednopokojovém bytě o dispozici 1+kk vyjde průměrně na 104 000 korun, v bytech o dispozici 4+kk a více to je 88 500 korun. Takový byt ale při rozloze zhruba 116 čtverečních metrů vyjde na 9,65 milionu korun. Za garsoniéru s rozlohou 38 čtverečních metrů v novostavbě zaplatí lidé 3,95 milionu korun.

“Ceny jednopokojových bytů pro velký zájem v posledním roce extrémně vzrostly. Průměrné ceny bytů ale lehce nadhodnocuje fakt, že v některých projektech je součástí bytu automaticky i parkovací stání, které tak byt částečně prodražuje,” dodal Veselý.

Na trhu je v Brně podle zástupců Trikaya 505 volných bytů v novostavbách. Probíhající výstavba je podle obchodního ředitele Františka Šudřicha slabá. “Růst cen je stále výrazně hnán slabou výstavbou. Ani nově uvolněné plochy v rámci schváleného balíku změn územního plánu zatím neměly na ceny bytů vliv. V roce 2021 ale neočekáváme tak rapidní nárůst cen jako v posledním čtvrtletí minulého roku,” uvedl Šudřich.

Nedostatečnou bytovou výstavbu se snaží řešit i vedení Brna, loni magistrát zkolaudoval svůj největší developerský projekt za poslední roky ve Vojtově ulici se 116 startovacími a seniorskými byty, připravuje také výstavbu družstevních bytů. V letech 2022 a 2023 by mělo projít kolaudací dalších 143 bytů ve čtyřech městských projektech.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account