apartmán

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 eviduje v Praze dvojnásobný počet volných bytů k pronájmu oproti loňskému roku. Většina pronajímatelů musela zlevnit průměrně o 7 %, tedy zhruba o jeden až dva tisíce korun měsíčně.

Nejvíce volných bytů je v Praze 1 a v Praze 2, kde se majitelé orientovali na krátkodobé pronájmy a v současné době se snaží byty obsadit dlouhodobými nájemníky. Větší nabídka tlačí dolů i ceny, průměrně poklesly v celé Praze meziročně o 7 %, v centru Prahy o 19 % a v některých případech i o 30 %.

Pokles cen se vyhnul jen bytům v opravdu top kvalitě, zrekonstruovaným nebo v novostavbách a s bonusem navíc, jako je třeba parkování, terasa nebo předzahrádka.

Situace na trhu s nájemním bydlením se začala narovnávat s počátkem září, kdy tradičně stoupá zájem. Září a říjen patří k měsícům, kdy jsou pronájmy nejvíce poptávané, ať už studenty, nebo rodinami
s mladšími dětmi mířícími do nových škol a také pracovníky, kteří se vrátili z letních brigád. Poptávka ale zdaleka nedosahuje takového objemu, jako tomu bylo v minulých letech, a další vývoj lze jen těžko odhadovat. Bude záležet na vývoji pandemie viru covid-19.

Češi preferují nevybavené byty

Zájem o pronájmy bytů se odvíjí především od nabídky, která je většinou fokusována na menší byty
2+1 nebo 1+kk, které zcela převažují v nabídce, a 95 % z nich je vybaveno základním nábytkem.

Při výběru bytu bývá prvním určujícím faktorem samozřejmě cena. Druhým faktorem je lokalita, zejména dostupnost do práce anebo do školy. Neméně důležitým kritériem je stav bytu. Ideální je, když vypadá jako nový, je vymalovaný, opravený a uklizený. V tomto ohledu má řada pronajímatelů rezervy. Stav bytu by měl odpovídat požadované ceně za pronájem. Češi obecně mají raději nevybavené byty, stačí základní vybavení. Cizinci naopak preferují byty vybavené, nechtějí si dokupovat nábytek na jeden nebo dva roky.

O koupi bytů v Praze je stále velký zájem

Na rozdíl od bytů k pronájmu, kde CENTURY 21 zaznamenala výrazný pokles, u prodejů je tomu naopak. Nabídka bytů na prodej je omezená a zájem o koupi je velký. U zajímavých bytů k prodeji evidují realitní kanceláře desítky zájemců.

Nejžádanější jsou dlouhodobě byty 2+kk, u lokality dávají lidé přednost dobré dostupnosti do centra, bytům na metru a nově také na okraji Prahy, kde jsou byty cenově dostupnější. Někteří zájemci ale neváhají investovat vyšší částku do pěkného bytu v dobré lokalitě, protože vědí, že si nemovitost svoji cenu udrží a dlouhodobě ji majitel zhodnotí.

Zájem o koupě nemovitostí lze očekávat i v nejbližších měsících, i když ceny prodejů dále rostou. Klesají ale úrokové sazby u hypotečních úvěrů, a to zájemce motivuje ke koupi.

 

Zdroj: CENTURY 21

1 komentář
  1. Petr 3 měsíci

    Protože to všichni museli pustit, díky tomu jak jsou ty nájmy nastřelený…není divu že realitky hlásí pak rekordní výsledky i v tomhle roce https://www.stavebni-forum.cz/cs/newsroom/mm-reality-rekordni-vysledky/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account