bytovka

Prozkoumali jsme data z katastrálního úřadu o prodaných bytech a domech v předchozích dvou letech. V celé České republice se oproti roku 2019 prodalo loni jen o 9 bytů více. U domů byl nárůst o více než 4 500.

Katastrální úřad pravidelně zveřejňuje informace o všech prodaných nemovitostech v Česku. Na portálu Valuo.cz jsme analyzovali poslední data platná ke konci roku 2020.

Ne všechny nemovitosti však změnily svého majitele formou klasického prodeje, jak napovídá údaj o typu listiny, který označuje dokument, na základě kterého došlo k převodu práv. Pro analýzu počtu prodejů proto byly použity pouze ty, které mají uvedený typ “Smlouva kupní”. U domů byly zahrnuty jen rodinné a rekreační s číslem popisným nebo evidenčním.

K nejvíce prodejům došlo tradičně v Praze a Brně. Naopak nejméně jich bylo stejně jako v roce 2019 v okresech Jeseník, Prachatice a Rokycany.

Počty prodaných nemovitostí v roce 2020Ačkoliv Rokycany patří již delší dobu k místům, kde se nemovitostí prodává nejméně, zároveň se jedná o okres, kde došlo meziročně k největšímu nárůstu, a to o 39 %. Počty prodaných bytů a domů se zvýšily o více než čtvrtinu i v okresech Strakonice, Karviná a Vyškov. Naopak o desetinu méně prodejů zaznamenalo Uherské Hradiště, Mělník, Tachov a Náchod.

Změna počtu prodaných nemovitostí v PrazeK masivnímu výprodeji bytů sloužícím ke krátkodobým pronájmům nedošlo

Analýza dat o prodejích v jednotlivých městských částech hlavního města Prahy ukázala, že majitelé bytu v centru se jich ani v době pandemie koronaviru nezbavovali. Na Malé Straně, Starém i Novém městě se prodalo loni méně bytů než v roce 2019, kdy bylo cestování bez problémů. Jedinou oblastí v centru, kde došlo k nárůstu, je Josefov. Zde se však loni prodalo pouhých 14 bytů a o rok dříve 11.

Změna počtu prodaných nemovitostí v Praze - mapka

Nejvíce prodaných bytů bylo v Libni a na Žižkově. Největší nárůst zaznamenaly Dolní Měcholupy, kde se prodalo 5x více nemovitostí než v roce 2019. Celkem 250 bytů a 28 domů.

Místa, kde soud zabavil nejvíce bytů a domů

Celkem 2 220 bytů a domů mělo uvedeno v typu smlouvy “Usnesení soudu o udělení příklepu v exekučním řízení…”, nebo “Usnesení soudního exekutora…”, což je o 14,6 % méně než v roce předchozím.

Soudy a exekuce nemovitostíNejvíce zabavených bytů a domů bylo v Ústeckém kraji. Nachází se zde hned 10 z 20 katastrálních území, kde došlo k nejvíce prodejům na základě rozhodnutí soudu nebo soudního exekutora.

Autor je spoluzakladatel Valuo.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account